Почетна > Србија
Србија

Бугенхоут: Проширење ЕУ један од приоритета Белгије током председавања

Белгија 1. јануара преузима шестомесечно председавање Европском унијом (ЕУ), а амбасадорка Белгије у Србији Кати Бугенхоут изјавила је данас тим поводом да ће приоритети те земље током председавања, осим законодавне агенде бити и брига о људима, јачање економије, проширење ЕУ.
Фото: Танјуг/ЈадранкаИлић

Она је у интервјуу за Танјуг рекла да је то 14 председавање Белгије Европском унијом од оснивања, као и да ће институционални део председавања подразумевати израду законодавне агенде ЕУ заједно са Европским парламентом (ЕП), као припрему за изборе за ЕП који ће бити одржани од 6. до 9. јуна наредне године.

У институционални део спада, објашњава она и припрема за наредну Европску комисију, односно стратешка агенда 2024 – 2029 године.

Према њеним речима, приоритети везани за садржај председавања су централизовани око три кластера.

„Први кластер је заштита наших људи. Сви смо имали тешке године, кризе и Србија и Белгија и ЕУ, имали смо ковид где се много људи осетило остављеним и нису се добро осећали. Имали смо и руску агресију на Украјину. Због свега тога желимо да заштитимо наше људе, дамо им нову перспективу, подстрек, демократију, владавину права, нађемо решење за енергетску кризу и то је наш први кластер. Други кластер рада је јачање економије. Сви причају о зеленој транзицији због климатских промена, али зелена транзиција значи да морамо да јачамо сарадњу и економију до споразума о зеленој транзицији и подстакнемо партнере на већу економску сарадању“, рекла је она.

Као трећи кластер рада Бугенхоут је означила припрему за будућу Европу, где спада проширење ЕУ и истакла да је циљ јака и ефикасна Унија због чега треба да се а размишља како да ЕУ буде спремна за ово проширење.

Она наглашава и да ће проширење на Западни Балкан бити велики део рада Белгије.

„Имамо све западнобалканске земље као земље кандидате, али очито је Србија напреднија, као и Црна Гора, Албанија и Северна Македонија напредују, БиХ ради на приоритетима. Сада имамо прави моментум, следећи геополитичку ситуацију која од свих нас захтева, без обзира да ли се ради о Србији или иједној другој земљи Западног Балкана да се придружи нашим снагама и учини Европу ефикаснијом и просперитетнијом и да очува мир“, рекла је амбасадорка.

На питање о дијалогу Београда и Приштине она каже да је радује што је претходних дана и недеља дошло до неких помака, као и да је дијалог део преговарачког оквира за Србију на путу ка ЕУ.

„Потпуно верујемо и сарађујемо са високим представником за спољну политику Жозепом Борељом и специјалним изаслаником Мирославом Лајчаком. Очекујемо сарадњу обе стране и надамо се уз све напоре да ће дијалог да напредује. Веома је важно да напредује, да нађемо начине како да се живи заједно у ситуацији. И верујемо потпуно у европске институиције и да ћемо током председавања моћи да направимо напредак. Била бих веома срећна да видим напредак“, рекла је она.

Када се ради о сарадњи Белгије и Србије Бугенхоут каже да је сарадња две земље одлична, као и билатерални односи у којима нема отворених питања.

Она је истакла да се белгијске компаније све више интересују за српско тржиште, да је тренутно у Србији више од 40.

„Прошле године, недуго након што сам дошла у Србију као амбасадор имала сам семинар са 40 белгијских компанија, трговински, односно трговинско-инвестициони семинар. Пре пар месеци, мислим у новембру имали смо 81 компанију. Све је веће интересовање за долазак и мислим да је ово одлично тржиште да се буде на њему и надам се да ће трговинско-инвестициони односи све више да напредују. Већ смо веома активни и имамо више од 40 компанија овде и, између осталог, смо један од првих великих инвеститора у вашој земљи са појединачним инвестицијама од 2011. од 932 милиона евра. Када је Делез преузео Макси то за мене значи јер када уђем у Макси видим Делез и још више ми се чини да сам код куће“, рекла је она.

Упитана шта очекује од наредне године она је рекла да ће 2024. година бити веома стресна због председавања, али да је оно што би волела да види решење међународних криза.

„Још увек имамо рат у Украјини, невини људи страдају сваки дан, то не би требало да се дешава. Имамо нову кризу од 7. октобра у Израелу, земљи која је драга и нама и вашој земљи. Морамо да нађемо решење за Палестинце и народ Израела и надам се да ће то бити у основи моја највећа жеља. Да се реше конфликти у складу са међународним правом и са хуманитарним правом и да будемо сигурни да сви људи у свету буду срећни колико и ми. Ми смо за мир, сарадњу, такав би живот требало да буде“, рекла је она.

Додала је и да би на личном плану волела да настави да се бави спортом.

„Члан сам спортског клуба са пријатељима из Србије који од мене траже да причам српски, али не причам довољно добро да бих водила конверзацију. Овде је дивна атмосфера и фантастичан живот. Веома је леп град за живот страног дипломате“, закључила је она.

Brnabić: Srbija će donirati milion evra za uspostavljanje Registra u Republici Srpskoj

Преузмите андроид апликацију.