Почетна > Свет
Свет

Бугарска влада одобрила увођење евра од 1.јануара 2024.

Бугарска влада је одобрила данас план за придруживање зони евра од 1. јануара 2024. године, упркос томе што су поједине чланице владајуће коалиције изразиле забринутост због непостојања детаљне анализе о економским утицајима тог потеза.
Фото:Pexels/Markus Spiske

Политичке неизвесности и спровођења три избора прошле године одложили су усвајање овог плана, чији је нацрт урађен након што је Бугарска заједно са Хрватском примљена 2020. године у Европски механизам девизног курса, ЕРМ-2, што је обавезна фаза у оквиру приступања у чланство еврозоне.

Најсиромашнија чланица Европске уније, која већ везује курс буигарског лева за евро, обећала је да ће 2024. године усвојити јединствену валуту по садашњем фиксном курсу.

„Бугарска је, де факто, већ усвојила евро кроз споразум валутног одбора. Фиксно везивање лева за евро значи да, на пример, ако желимо да подигнемо каматне стопе то нећемо моћи да урадимо“, рекао је новинарима министар финансија Асен Василев, преноси Ројтерс.

Према његовим речима, „план даје јасан временски оквир банкама и другим платним институцијама како да се припреме за увођења евра“, што је, каже, само први технички корак.

Социјалисти и партија ИТН, чланови четвоространачке владајуће коалиције, који начелно подржавају приступање еврозони, били су против одобрења владиног плана, наводећи да недостаје анализа централне банке о томе како ће евро утицати на приходе људи и на економију у целини.

„Откако смо се придружили Европској унији зна се да ћемо усвојити евро. Када ће се то десити, зависи од нас. Морамо да донесемо рационалну одлуку, засновану на потпуним информацијама, а ова данашња није таква“, рекла је лидерка социјалиста и министарка економије Корнелија Нинова.

Министар финансија Василев је навео да тек треба да се одржи јавна расправа, као и расправа у парламенту који треба да одобри законске измене.

Бугарска, која тек треба да покаже опипљиве резултате у борби против корупције, могла би да се суочи и са изазовима у погледу испуњавања номиналних критеријума за придруживање зони евра, оцењује британска агенција.

Ова земља је једна од најмање задужених у ЕУ, а од 2020. године има фискални дефицит од око 3,0 посто БДП-а, док је раст цена енергије и хране у априлу ове године погурао годишњу инфлацију на 14,4 процента, на највиши ниво од 2008.

Русија ће дуг измиривати у рубљама ако САД блокира друге опције

Преузмите андроид апликацију.