Бугарска влада је одобрила данас више од 1,5 милијарди лева (867 милиона долара) у оквиру четворомесечног пакета мера за пружање помоћи предузећима да се изборе са растом цена енергије током зимских месеци, изјавио је премијер Кирил Петков.
Центристичка коалициона влада, чији је мандат почео овог месеца, саопштила је да тај програм мера има за циљ да ублажи утицај високих цена електричне енергије на индустрију и предузећа и да заштити топлане од високих трошкова за набавку природног гаса од децембра до краја марта, преноси Ројтерс.
„Цене струје су достигле нове рекордне вредности. У наредним месецима ћемо обезбедити подршку од преко 1,5 милијарди лева“, рекао је Петков новинарима после седнице владе.
Европски референтни индекс на тржишту велепродаје електричне енергије скочио је у уторак први пут изнад 300 евра по MWh, због забринутости у погледу доступности гаса за електране током зимских месеци и ниске прозиводње из обновљивих извора и нуклеарних електрана, наводи Ројтерс.
Просечна цена електричне енергије на бугарској берзи струје за дан унапред износила је у уторак 824 лева по MWh (421,3 евра), а данас се спустила на 667 лева по MWh (341 евро).
Бугарски пакет мера чека на одобрење Европске комисије. Мере ће се финансирати из државног фонда за енергетску безбедност, из добити државних произвођача енергије и овогодишњих знатно бољих државних буџетских прихода.
Ова балканска земља је делимично компензовала високе рачуне за струју компанијама у октобру и новембру. Нове мере обухватић надокнаду трошкова за електродистрибуције и топлане како би се избегао скок регулисаних цена енергије за домаћинства, које су замрзнуте до краја марта, преноси Ројтерс.
Преузмите андроид апликацију.