Почетна > Бизнис
Бизнис

Будућност вештачке интелигенције: Ризици, регулација и сарадња

Чланак је произвео Танјуг у сарадњи са европским агенцијама у оквиру пројекта European newsroom (ЕНР).
Фото: Pixabay/geralt

Вештачка интелигенција је једна од најактуелнијих тема у новијој историји, јер иако потенцијал вештачке интелигенције (AI) буди многе наде, посебно за медицину, њен развој се сматра углавном непровереним.

Ове недеље, вештачка интелигенција је заузела центар пажње са добровољним кодексом понашања Г7, трилатералним састанком између министара Француске, Немачке и Италије у Риму, као и „значајном“ извршном наредбом председника САД Бајдена и међународним самитом вештачке интелигенције у Лондону.

Крајем октобра, УН су такође успоставиле експертски панел да дају препоруке у области вештачке интелигенције, технологије са „трансформационим потенцијалом“, али и великим ризицима по демократију и људска права.

Генерални секретар Антонио Гутереш позвао је комисију да „трчи са временом“ и да препоруке о томе како управљати употребом вештачке интелигенције до краја 2023. године, идентификујући ризике које она представља и могућности које представља.

Земље Г7 (Немачка, Канада, Сједињене Америчке Државе, Француска, Италија, Јапан и Велика Британија) су се у понедељак договориле о међународним водећим принципима и кодексу понашања за компаније и институције које развијају AI, а те смернице имају за циљ ублажавање ризика који произилазе из ове технологије, као што су дезинформације и кршење приватности или интелектуалне својине.

Ова мапа пута има за циљ да промовише развој „сигурних и поузданих“ система вештачке интелигенције на међународном нивоу и да „управља њиховим ризицима“, наводи се у заједничкој изјави, у којој се позивају сви актери у сектору вештачке интелигенције да се обавежу на усклађеност.

Г7 истиче „иновативни и трансформативни потенцијал“ напредних система вештачке интелигенције, а посебно генеративних модела као што је ChatGPT chatbot, истовремено препознајући потребу да се „заштите појединци, друштво и заједнички принципи“.

„Задовољство ми је што могу да поздравим међународне водеци принципе Г7 и добровољни Кодекс понашања, који одражава вредности ЕУ за промовисање веродостојне вештачке интелигенције. Позивам програмере вештачке интелигенције да потпишу и примене овај Кодекс понашања што је пре могуце“, рекла је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен у саопштењу.

Она је прокоментарисала да „ЕУ већ као регулаторни предводник са Законом о вештачкој AI“.

Након састанка у Риму, министри економије Роберт Хабек, Бруно Ле Мер поздравили су први закон на свету који покрива вештачку интелигенцију, за који се очекује да це бити договорен до краја године, а у заједничком саопштењу, они су рекли да је „најважније да се обезбеди да законодавство у ЕУ буде осмишљено без непотребне бирократије и да се постојећа бирократија смањи“.

Ле Мер је истакао да се у САД тренутно 10 пута више новца улаже у вештачку интелигенцију него у Европи, рекавши да су САД прошле године уложиле 50 милијарди евра у вештачку интелигенцију, у поређењу са пет милијарди и 10 милијарди које је уложила Кина.

Крајем октобра, бугарски министар за е-Управу Александар Јоловски је такође рекао да ЕУ треба да регулише употребу технологије, јер представља велики ризик по основна права и европске вредности, али не би требало да се бави прекомерном регулацијом.

У среду су се земље, укључујући Велику Британију, Сједињене Америчке Државе и Кину, сложиле о „потреби за међународном акцијом“ док су се политички и технолошки лидери окупили на првом светском самиту о безбедности вештачке интелигенције (AI).

Циљ дводневног састанка одржаног у историјском Блечли парку, северно од Лондона, где је разоткривена нацистичко-немачка Енигма шифра током Другог светског рата, био је да се пронађе „међународни консензус“ о изазовима које представља вештачка интелигенција и како да се реши.

У Европи, земље које нису директно укључене у регулаторна питања као што је закон ЕУ о вештачкој интелигенцији или на састанку Г7, ипак предузимају сопствене кораке да се позабаве AI.

У Северној Македонији, на пример, на иницијативу Фонда за иновације и развој технологије (FITD), у септембру 2021. формирана је радна група за израду прве Националне стратегије за вештачку интелигенцију.

Земља ће такође бити домаћин Шестог регионалног E-commerce конференције у Скопљу 14. новембра, са фокусом на коришћењу потенцијала вештачке интелигенције.

Mask: Veštačka inteligencija bi mogla da ostavi sve ljude bez posla

Преузмите андроид апликацију.