У не тако далекој будућности назире се једноставан и економичан начин за проверу стања коронарних артерија.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2025/01/pexels-tommy-huang-423603-1101597-1200x797-1-620x412.jpg)
У недавно објављеној студији у научном часопису „European Heart Journal“, научници су помоћу вештачке интелигенције, тј. алгоритама машинског учења и четири фотографије људског лица детектовали болест коронарних артерија.
Знате ли како долази до инфаркта и ангине пекторис ?
Ове артерије се називају и срчани крвни судови, а њихова улога јесте снабдевање срчаног мишића кисеоником и неопходним нутријентима. Приликом нагомилавања масноћа на унутрашњем зиду крвних судова долази до њиховог сужавања.
У зависности од степена сужења, тј. опструкције нормалног протока крви, могу се развити ангнина пекторис или акутни инфаркт миокарда. Често то буду ситуације када се успостави дијагноза обољења коронарних артерија, а горе поменута метода могла би да одигра важну улогу у раној процени ризика за настанак кардиоваскуларних болести.
Шта лекар чита са фотографије?
Научној заједници је већ познато да одређене промене на лицу указују на повећан ризик за јављање кардиоваскуларних болести. Неке од њих су тањење косе и појава седих, боре, савијање ушних шкољки, накупљање малих, жутих депоа холестерола испод коже очних капака, као и сиви или бели прстен холестерола и масноћа око рожњаче.
Међутим, људском оку је тешко да предвиди и тачно одреди степен поменутог ризика на овај начин. Из тог разлога, истаживачи су добили идеју да искористе вештачку интелигенцију. У студији, која је трајала око две године, било је укључено скоро 6 000 пацијената из осам болница у Кини.
За сада ништа не може да замени стандардне прегледе
Резултати истраживања указују да би уз додатно унапређење овакве дијагностике ризик могао прецизније да се одреди и у зависности од тога, упути пацијента на даља испитивања, која се данас користе.
Ипак, за сада ова метода није спремна за широку употребу, неопходно је додатно развити алгоритам, да не би долазило до лажно позитивних или негативних резултата, испитати како ће се показати код других раса, али позабавити се и етичким питањем приватности медицинске документације.
Najlepše se smeju tužni: Sedam znakova da je neko nesrećan iako se trudi da to ne pokazuje
Преузмите андроид апликацију.