Будисава је место у близини Новог Сада које је, поред тога што је познато као мултикултурална средина, познато и по томе што је најмлађе насеље у околини. Настало је пре мање од два века, према акту који је издала тадашња двојна монархија, Аустрогурска.
Тачан положај насеља казује да се оно налази надомак Каћа, удаљено од центра Новог Сада свега 18 километара.
У просеку возилом до центра града из Будисаве треба око 2о минута, зависно од гужве.
Будисава – место које је настало специфичним актом у 19. веку
Будисава је насеље које је основано 1884. године. У то време Аутономна Покрајина Војводина спадала је под управу Аустроугарске, с тога дозволу за насељавањем и оснивњем новог места за живот морало је проћи кроз њихове руке.
Идеју о настанку Будисаве покренуо је мађар Јанош Ханкоњи који је добио дозволу од аустроугарске власти да Будисава никне на неискоришћеној државној земљи. Иако је, становништво већински било сачињено од Срба, тих година вршено је плански насељавање Мађара од стране угарске власти, с тога дозвола да се направи ново место морало је да чини посебне услове. Тако је посебни декрет о оснивању Будисаве, који је издао председник угарске владе Калман Тиса, садржао да будуће становништво новог насеља буде сачињено искључиво од мађарске и немачке националности.
Неколико деценија после, односно након Другог светског рата, немачко становништво се иселило, а српско се доселило.
Данас Срби у Будисави чине већинско становништво, а велики је проценат и мађарског становништва.
Будисава данас
У Будисави се налази један државни вртић, вртић „Зека“. Овај вртић настао је пре 15 година, а рад у њему одвија се двојезично, на мађарском и српском језику.
Основна школа у Будисави носи назив по чувеном српском академику и књижевнику Иви Андрићу. Школа је основна 1885. године, а прва школска зграда, како стоји на званичној страници школе, настала је свега годину касније 1886. године и имала је само две учионице. Настава се увек одражвала на српском језику, а након Другог светског рата школа је добила и епитет државне школе. Изградња данашње зграде школе завршена је 1966/67 године. Настава се изводи и на српском, али и на мађарском језику.
Будисава је место које је познато по бројним културним местима. Од библиотеке „Ендре Ади“ до Етно куће „Будисава“ која је настала са циљем да представи живот и свакодневницу становника Будисаве током 19. и 20. века.
У Будисави такође постоје два културно-уметничка друштва, КУД „Младост“ и КУД „Петефи Шандор.
Од верских објеката, Будисава има православни храм, Храм Сабора српских светитеља, Католичку цркву Госпе од Мађара и Реформаторску цркву.
Поред верских објеката, Будисава има пошту, Дом здравља, Месну заједницу, Добровољно ватрогасно друштво, али и богат спортски живот.
Фудбалски клуб „Динамо“ постоји већ 77 година, од 1946. године и има свој стадион у центру Будисаве. Поред њега ту је Фудбалски клуб „Москва Будисава“, као и Карате клуб „Пантер 2011“.
Не треба заборавити ни миран живот у којем становници Будисаве уживају, упркос близини града Новог Сада.
Rumenka – idealno mesto za život u okolini grada (FOTO, VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.