Почетна > Србија
Србија

Брнабић:Из СКЦ украли све што су могли, тако би изгледала Србија да је преузму блокадери

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић обишла је данас Студентски културни центар, одакле су прошле седмице избачени студенти у блокади и навела да је стање у коме су блокадери оставили СКЦ сведочанство како би Србија изгледала да су је они преузели.
Фото: Народна скупштина Републике Србије/Пеђа Вучковић

Она је рекла да су блокадери из СКЦ-а украли и однели све што су могли, чак и оно што не могу да употребе, попут телефонске централе.

Брнабић је рекла да ће грађани од данас, у наредних месец дана, моћи да посете СКЦ и да се увере да је све што су блокадери оставили за собом показује да они немају принципе и да им се све своди на мржњу, насиље и лоповлук.

”Мислим да је важно што смо отворили СКЦ и да је добро да грађани дођу и виде како би изгледала Србија да су је блокадери преузели”, рекла је Брнабић током обиласка СКЦ-а са министром просвете Дејаном Вуком Станковићем.

Додала је да су однели и наџорне камере вероватно да не би били идентификовани они који су крали и уништавали и нагласила да полиција треба да утврди њихов идентитет и да ти блокадери одговарају.

Брнабић је навела да је фасцинантно “да они који су боравили у СКЦ нису узели ниједну књигу, али су узелу телефонску централу и два фрижидера”.

Она је прочитала списак ствари који недостају и на коме се налазе оштећени клавир, 54 компјутера, 52 велика монитора, 26 штампача, 5 скенера, два фотокопир уређаја, 23 лаптопа, 22 таблета, осам телевизора, две камере, већи део музичке опреме, део озвучења и расвете, две миксете, 21 канцеларијски сто, 23 канцеларијске столице, 250 црних столица из Велике сале, око 200 уметничких предмета, слика и скулптура.

“200 уметничких предмета су они украли из СКЦ-а. Ја не знам колико људи разуме колико је деценија то прикупљано и какву финансијску, материјалну, културну вредност то има за ову земљу. Ја се надам да она није неповратно нестала и мислим да фокус истраге мора да буде то. Верујем да нису топили скулптуре, да се то негде налази по њиховим кућама или не знам где може да буде”, рекла је Брнабић.

Она је навела да су са три канцеларије скинута и однета врата и оценила је да су “они носили и крали и оно што им не треба и што никако не могу да употребе”.

Вршилац дужности директора СКЦ-а Славољуб Веселиновић изјавио је током обиласка да је направљен списак шта фали од пописане опреме, али да то није коначан списак, као и да је вредност штете направљене СКЦ-у више стотина хиљада евра.

“Имамо списак шта фали од пописане опреме, али то није коначан списак зато што ми ништа нисмо померали, али тога ће бити још. Ми овде немамо услове за нормалан рад”, рекао је Веселиновић.

Он је указао да је у пописним листама СКЦ-а било пописано 350 уметничких предмета уметника који су излагали у СКЦ-у и оставили део уметничких предмета СКЦ-у у трајном власништву.

Брнабић је приметила да су у просторијама СКЦ блокадери окачили ”кућни ред” којег се, каже, ни само нису придржавали.

”Они нису поштовали ниједно своје правило. Пише да су пушење и алкохол забрањени, а оставили су тоне пикаваца, жестине има да се отвори бар. Све су оставили да чисти неко други за њима”, рекла је Брнабић.

Упитана да прокоментарише изјаву ректорке Универзитета уметности Мирјане Николић, која је рекла да су студенти много више унели у СКЦ него што су изнели из њега, Брнабић је одговорила да је срамота за све оне који говоре да су студенти у блокади оплеменили тај простор и да су унели више него што су изнели.

“Па унели су много више – конзерви, цигара, пива, вина, шљивовице, пелинковца, унели су јастуке, ћебад. Али сам сигурна да су изнели много више. И у смислу вредности, па да су једну скулптуру украли, па су изнели више него што су унели”, рекла је Брнабић.

На питање да прокоментарише наводе у појединим медијима да је власт сама направила хаос у СКЦ-у да би оптужила студенте који су блокирали ту установу, Брнабић је одговорилла да “нико не би могао за месец дана направити хаос, који су блокадери направили”.

“Они су овако оставили, овако смо ми затекли СКЦ. Експлицитно смо рекли да се ништа не дира, док не дођу грађани и погледају како би то изгледало. А нека дође и ректорка Универзитета уметности, нека дође и она са камером. Позивам је да дође овде, у пратњи свих медија и да објасни грађанима Србије како су они то оплеменили овај простор. Како су они овде унели више него што су изнели”, рекла је Брнабић.

Она је позвала све које су боравили у СКЦ-у да узму своје личне ствари које су оставили у овом објекту, као и да кажу где се сада налази архивска грађа и постери који су украдени.

”Нека дођу по своје гаће, мајице и чарапе, само да нам кажу где је архивска грађа и постери”, навела је она.

Студенти у блокади су од средине фебруара боравили у згради СКЦ-а, а избачени су прошлог уторка уз интервенцију полиције.

И данас захтевнији услови за вожњу због падавина, задржавање на Прешеву 30 минута

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке