Почетна > Србија
Србија

Брнабић у сутра у Тирани на Самиту Берлиниског процеса

Председница Владе Србије Ана Брнабић боравиће у понедељак, 16. октобра у Тирани, где ће учествовати на Самиту Берлинског процеса.
Фото: Танјуг/Пеђа Вучковић

Самит Берлинског процеса први пут ове године одржава се ван оквира Европске уније, а домаћин лидерима Балкана и ЕУ, међу којима су председник Француске Емануел Макрон, немачки канцелар Олаф Шолц, председница Европске Комисије Урсула фон дер Лајен, као и председник Европског савета Шарл Мишел, биће албански премијер Еди Рама.

Једна од главних тема, очекује се да буде дијалог Београда и Приштине, после сукоба у Бањској.

Приштину ће, како је раније најављено на Самиту представљати Аљбин Курти, а Београд Ана Брнабић.

Самит Берлинског процеса почеће у 11 сати.

Током две сесије, лидери ће разговарати о перспективи региона, његовом економском оснаживању и интеграцији у фазама, а ЕУ ће још једном изнети своје ставове о европском путу Западног Балкана.

Прва сесија носи назив „Интеграција региона у јединствено тржиште и унапређење конвергенције са ЕУ“, док ће лидери на радном ручку разговарати на тему „Добросуседски односи и билатерална питања: Ка новој европској парадигми“.

Друга сесија је „Подршка зеленој и дигиталној транзицији на Западном Балкану: Изазови и могућности за улагања и раст“.

Најављено је да ће у оквиру Самита бити потписан споразум о признавању стручних квалификација између земаља региона, и одржана инаугурација Колеџа Европе, чији је ректор Федерика Могерини.

Како је наведено у агенди Самита, на заједничкој прес конференцији обратиће се Еди Рама, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел.

Берлински процес је покренула немачка канцеларка Ангела Меркел 28. августа 2014. године, а прва конференција одржана је у Берлину, а има за циљ да споји  земаље Западног Балкана (Србију, Црну Гору, Босну и Херцеговину, Северну Македонију, Албанију) са девет чланица ЕУ и Великом Британијом, институцијама Европске уније, међународним финансијским институцијама и регионалним иницијативама за сарадњу.

Шефови влада састају се на самитима у различитим европским градовима, ресорни министри разговарају о посебним темама, а регионалне иницијативе за сарадњу раде на усаглашавању детаља.

Берлински процес је међувладина иницијатива чији је циљ повезивање земаља Западног Балкана и Европске уније на њиховом путу ка чланству у ЕУ и помоћ да међусобне везе граде на бази европских вриједности.

У Берлинском процесу фокус је на стандардима у складу с правним тековинама ЕУ.

Чине га све земље Западног Балкана које нису чланице Европске уније, а део су Берлинског процеса: Србија, Северна Македонија, Босна и Херцеговина,Црна Гора и Албанија, што је тржиште од 18 милиона људи.

На досадашњим Самитима су потписани споразуми о међусобном признавању личних карата, универзитетских диплома и професионалних квалификација.

Раније договорена сарадња у области саобраћаја, енергетике, екологије, дигитализације и роминга.

Главна достигнућа Берлинског процеса су: Оснивање Регионалне канцеларије за сарадњу младих (РИЦО), Коморски инвестициони форум, Уговор о регионалном ромингу (спровођење је почело 1. јула 2021.), прекидање споразума о нижим ценама роминга података између Западног Балкана и земаља чланица Европске уније (ступио на снагу 1. октобра 2023. године).

Три споразума о мобилности су важна достигнућа регионалне сарадње у оквиру Берлинског процеса.

Берлински процес је под покровитељством Европске уније, а уз земље Западног Балкана, чланице су и Немачка, Француска, Аустрија, Уједињено Краљевство и Италија, Грчка, Италија, Пољска, Хрватска и Словенија.

Vučić: Izbori 17. decembra, raspisujem ih 2. novembra

Преузмите андроид апликацију.