Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је данас да у расправама у Европском парламенту и Савету Европе није тражена међународна истрага о изборима у Србији, односно да то није био преовлађујући став.
„Нико ни у овим расправама, ни у Европском парламенту, ни у Савету Европе није тражио међународну истрагу. Можда је било један или двоје, али заиста није то био преовлађујући став. Они су рекли, ако су постојале неправилности, нека их испитају институције Србије“, навела је Брнабић за ТВ Хепи.
Она сматра да Европски парламент у овом сазиву свакако није наклоњен Србији, да су раније истицали како су санкције Русији или одрицање од кинеских институција услов за Србију за даљи напредак, али је додала да се „питају и неке друге европске институције“.
„Када погледате годишње извештаје о напретку које о Србији припрема Европска комисија, ви видите да Европска комисија већ трећи пут предлаже државама чланицама да се наставе преговори са Србијом, да се отвори тај кластер три о економији. Дакле, Европска комисија има потпуно другачији став поводом највећег броја ових питања. Европска комисија такође каже, ‘у реду је да имате кинеске инвестиције, важно је да се они доводе транспарентно’ „, рекла је Брнабић.
Она је оценила да у резолуцији Европског парламента о изборима у Србији „нећемо прочитати ништа ново“, истакла да је невероватно што ће та резолуција бити изгласана пре извештаја посматрачке мисије ОДИХР и додала да ће резолуција служити за притисак да се легитимише тзв. државност „Косова“.
„Ви видите да они иду на ту воденицу, да направе притисак, да се легитимише тзв. државност Косова и они ће вршити притисак зарад тога“, рекла је Брнабић.
Она је навела да је власт на изборе позвала стране посматраче, јер су били уверени да ће са стране власти избори бити фер и регуларни, и „да нема шта да крије“.
Бранбић каже да је био рекордан број посматрача и да „мува није могла да пролети“, а камоли да дође до изборне крађе.
Она је рекла да је било је 5.700 домаћих и страних посмтрача, од чега 475 међународних, као и 25 организација.
„Они заиста нису имали ниједну примедбу, ми смо у складу са препоруком ОДИХР-а увели записнике за посматраче. У те записнике су уносили да ли је било неправилности, сви су прецртали (рубрику о неправилностима) и потписали, нико није званично написао и забележио да је било неправилности“, рекла је Бранбић.
Она је додала да су неки након тога, иако су видели и написали да није било неправилности, рекли да је било неправилности, јер су, како каже, то чули од Драгана Ђиласа и Маринике Тепић, али „нису видели, него чули“.
Бранбић је истакла да је било 150.000 чланова бирачких одбора, а од тога само 11 одсто су били из листе „Александар Вучић-Србија не сме да стане“.
Преузмите андроид апликацију.