Почетна > Србија
Србија

Брнабић: Скандалозан изостанак Радне групе о најважнијем питању

Премијерка Ана Брнабић изјавила је вечерас, након трочасовне седнице Националног конвента о ЕУ, са којег су изостали чланови Радне групе конвента за поглавље 23, да је њихова одлука да не присуствују разговору скандалозна и несхватљива, будући да се ради о најважнијој теми за владавину праву, а то је предстојећи референдум о уставним амандманима, чиме, каже, политизују то питање.
Фото: Танјуг/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC/nr

Брнабић је за Тањуг рекла да у области владавине права не постоји ништа важније од уставних амандмана у облати правосуђа, који су предмет референдума 16. јануара и који ће обезбедити деполитизацију правосуђа, које не зависи од воље политичара, већ од одговорности судије који грађанима могу да донесу правду у разумном року.

„Много смо радили на овоме, од 2018. године и било ми је важно да сада, када смо завршили највећи део посла, добили зелено светло Венецијанске комисије, одређен је датум рефрендума, и када смо близу циља, информишемо грађане зашто је то важно. Зато је састанак био важан“, рекла је Брнабић.

Она је пренела да су је невладине организације, чланице Радне групе за поглавља 23 јуче обавестиле да се неће одазвати позиву.

„То је скандалозна и несхватљива одлука у демократији, од људи који се залажу за владавину правам, дијалог и дебату, а посебно о најважнијем питању у области владавине права, које је важно и за наше даље европске интеграције“, рекла је Брнабић.

Фото: Танјуг/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC/nr

Она је додала да је састанак био отворен за јавност, како би се грађани информисали и могли да чују све аргументе, али су, каже, чланови Радне групе одлучили да пропсуте прилику да са грађанима разговарају о томе.

„Није овде била само влада, био је председник Скупштине, председница Одбора за уставна питања, људи који воде кластере, амбасадори ЕУ и Мисије ОЕБС-а… То само показује да одређене невладине организације политизују ово питање, иако су учествовали у припреми самих аманднама, и да не желе да их подрже, већ кажу – нећемо да их подржимо, јер их предлаже скупштина чији је стожер СНС, или влада коју води Ана Брнабић, или се такве ствари дешавају у Србији коју води Александар Вучић“, рекла је Брнабић.

Додала је да се јасно и од амбасадора ЕУ Емануелеа Жиофреа и од шефа Мисије ОЕБС-а Јана Братуа јасно чуло да је предлог уставних промена урађен на најбољи могући начин и да је то велики корак напред.

Фото: Танјуг/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC/nr

„Волела бих да су данас поједине организације цивилног друштва показале већи демократски капатицет и потенцијал, али наставићемо да говоримо о овоме, јер је важно да грађани знају колико је значајан референдум, за јачање владавине права у Србији“, рекла је Брнабић.

Премијерка је истакла да је веома важно да грађани 16. јануара гласају за уставне амандмане, иако је тешко објаснити о чему се ради, јер су то комплексне стручне ствари из области правосуђа.

Указала је да обичног грађанина не занима, нити зна, како се бирају судије и тужиоци.

„Тешко је објаснити грађанима зашто треба да гласају за. Али је лако објаснити да се ови уставни амандмани тичу апсолутно свакога у Србији. Не постоји важније питање у овом тренутку,. Свима нама треба правда, суђење у разумном року, да се судије не плаше политичара јер могу да их смењују по њиховој вољи, већ да правда буде изнад политике, да судије могу без политичког утицаја правду да деле. О томе се гласа 16.јануара, за деполитизацију судства“, подвукла је она.

Брнабић је рекла да не може да разуме оне који позивају да гласају против, који кажу да то није довољно добро.

„ЕУ каже да је у складу са свим најбољим међународним стандардима, Венецијанска комисија такође, па и друштво судија сада каже ово ће бити непрепознатљива земља у односу на правосуђе, јер ће судије имати слободу да деле правну у односу на оно што су наш Устав и закони, да нема заштићених. Удружење тужилаца каже да је ово шанса коју не смемно да пропустимо“, објаснила је она.

Према њеним речима грађани треба да изађу 16. јануара на референдум, јер сви знају како изгледа када не можете на време да остварите права на суду, када чекате предуго, када сте незаводвољни судом.

„Ово су измене Устава искључиво у области правосуђа, како се бирају судије и тужзиоци, а не тиче се уставне преамбуле, КиМ, ни људских права или било чега другог. Свако ко каже другачије лаже грађане“, истакла је Брнабић.

Нагласила је да смо предуго у овој земљи виђали судство које је постављено и мењано од стране политичара.

„Странка којој припадам то није радила. Зато не можемо данас да дођемо до правде за неке људе који су били у политици, јер су их они постављали. Да имамо деполитизовано судство нико не би био заштићен. Судство треба само да одлучи о томе ко је прекршио закон. Мислим да је изузетно важно и најважнија ствар за наше грађане у смислу судства и доступности правде, а и за наше европске интеграције“, указала је онa.

Брнабић је пренела да је, када је била недавно на међувладиној конференцији речемп да је следећи корак да ли може наша земља да иде у деполитизацију судства.

Ако се то не деси сакако ће европске интеграције паузирати, подвукла је она.

„Верујем да ће грађани бити довољно одговорни и да ћемо успети да разговарамо са њима, да ће све дебате допринети да разумеју за шта треба да гласају“, закључила је премијерка.

Čvrsto strateško partnerstvo Srbije i Rusije!

Преузмите андроид апликацију.