Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је владајућа коалиције прихватила два од три захтева опозиције – да се формира независна комисија која би вршила контролу и ревизију бирачког списка и да јавни сервис почне објективно да извештав и да буде свима пођеднако доступан.
На конференцији за новинаре у холу Скупштине Србије после Колегијума на чијем дневном реду је била примена препорука ОДИХР-а, Брнабић је истакла да једини захтев који нису могли да прихвате је да београдски и избори на локалу који нису одржани у децембру буду одржани истог дана.
„Трећу тачку не можемо да прихватимо, јер задире дубоко у демократске норме и принципе, јер се тражи да се неком насилно скрати или продужи мандат. Онда немате ни Устав ни демократију. Изашли смо у сусрет и претходној влади и градској скупштини, јер смо скратили мандат за три године, пошто су избори били 2022“, навела је Брнабић.
Она је рекла да су представници опозиције, а посебно „Србије против насиља“ испоставили три захтева, а да је она, да би се дијалог који је протицао нормално и цивилизовано наставио, променила тему Колегијума и да су почели да причају о захтевима опозиције.
Што се тиче самог Колегијума, она је рекла да су након дугог низа година власт и опозиција нормално разговарали у пристојном тону и захвалила представницима опозиције који су се, како је рекла, коначно након неколико позива одазвали позиву за данашњи састанак.
Како је рекла, сложили су се око тога да су апсолутно посвећени имплементацији препорука ОДИХР-а.
„Хајде заједно да радимо и да докажемо да то можемо. Жао ми је што се нису појавили Еколошки устанак и ‘Ми глас из народа Др Бранимир Несторовић’. Надам се да ће се појавити у будућности, моја врата су отворена“, поручила је Брнабић.
Она је подсетила да ОДИХР посматра изборе у Србији од 1997. године и да од тада након сваких избора даје препоруке за побољшање изборних услова као у свим земљама где су позвани да посматрају изборе.
Брнабић је навела и да је Србија од 2019. до 2023. године имплементирала 54 препоруке ОДИХР-а, формирала јединствени бирачки списак који је повезан са централним регистром становништва, а да бивша власт која је сада у опозицији није имплементирала ниједну препоруку.
„Највећи број људи са којима смо седели су у својој десетогодишњој владавини добијали препоруке ОДИХР-а које их ни најмање нису занимале док су били власт и да на било који начин унапреде изборне услове“, рекла је Брнабић и подсетила да тадашња власт није формирала ни јединствени бирачки списак.
Брнабић је оценила и да је долазак опозиције показатељ зрелости и одговорности за који ће се, како каже, „ухватити“ како би се наставио дијалог.
Преузмите андроид апликацију.