Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да очекује да ће почетком јуна бити одржана седница парламента на којој ће бити расправљано о три медијска закона, као и о предлогу Закона о алиментационом фонду.

Брнабић је за РТС рекла да ће у јулу бити одржана још једна седница на којој ће бити разговарано о финалној листи кандидата за чланове Савета регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).
”Такође, очекујем да ћемо на седници у јулу моћи да дебатујемо о предлогу Закона о јединственом бирачком списку. Ми смо добили зелено светло од ОДИХР-а на тај предлог закона, али су дали додатне коментаре и сада се чека још једно финално мишљење ОДИХР-а, па ће то вероватно бити у јулу”, рекла је Брнабић.
На питање зашто се поново говори о наводним злоупотребама у избору чланова Савета РЕМ-а, Брнабић је рекла да је у Србији све постало политика и додала да су у последњих шест месеци блокаде увеле политику чак и у основне школе и вртиће.
Нагласила је да је садашњи процес за избор чланова РЕМ-а, као што је био и први који је поништен, у потпуности транспарентан и инклузиван и навела да је за избор девет чланова Савета РЕМ-а пријављено 45 кандидата од стране 177 организација.
”То довољно говори о томе колико је процес транспарентан. Одбор за културу и информисање има широку лепезу кандидата, неки су заиста јако професионални, стручни. Још једном бих апеловала да политика нема уплив”, рекла је Брнабић.
Навела је да је Зелено-леви фронт међу првима изашао са критиком појединих кандидата потпуно неосновано, а да је она реаговала као председница Скупштине управо зато што је тај процес, како је истакла, веома важан.
Брнабић је рекла да се сумње у избор чланова РЕМ-а могу отклонити јавном дебатом и да ће неоснованих оптужби увек бити јер ће, како каже, неко увек желети да политизује ствари у Србији и да успори европске интеграције Србије, чак и они који говоре да су проевропске странке.
”Нажалост, сваки наш успех на европском путу ће за њих бити успех Александра Вучића и СНС, а не успех Србије. И то је основни проблем и због тога сам толико желела да имамо дијалог у парламенту и да имамо дијалог са организацијама цивилног друштва, зато што то што радимо на нашем европском путу није успех Александра Вучића или СНС, то је ваљда успех Србије и сви заједно треба да радимо на томе”, рекла је Брнабић.
Додала је да проевропске странке у опозицији чине све да зауставе Србију на европском путу.
”То је нешто што неке друге земље нису имале, па су ишле брже на том европском путу”, указала је Брнабић.
Преузмите андроид апликацију.