Почетна > Србија
Србија

Брнабић: Кампус БИО4 позитивно ће променити Србију

Председница Владе Ана Брнабић изјавила је данас да ће изградње кампуса БИО4 у Београду позитивно променити судбине наше земље, додатно ојачати економију и конкурентност и подићи просечне плате и пензије.
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

На представљању идејног решења кампуса БИО 4 у Влади Србије, Брнабићева је рекла да ће тај пројекат, чији се почетак изградње очекује следеће године, а усељење је планирано за 2025, привући велики број домаћих научника и програмера да остану у земљи, као и страних да дођу у Србију како би радили на неким од најзанимљивијих и најиновативнијих пројеката у области биотехнологије, која је, сматра плремијерка, без икакве сумње будућност.

„Када успемо у овој намери, Србија ће бити земља коју нико никада неће моћи да заустави и која ће бити у потпуности препозната као земља нових технологија, знања, иновација и као таква обезбедићемо да имамо висок ниво квалитета живота, који се не огледа само тако што ће нам бити веће плате, као и један од најважнијих европских центара када су у питању нове технологије“, поручила је премијерка.

Она је истакла да је БИО4 огроман визионарски пројекат на коме раде преко 18 месеци и који ће кошстати 190 милиона евра и 100 милиона евра за опрему.

Новац ће, како је рекла, вероватно бити обезбеђен из кредита Развојне банке Савета Европе.

„Будућност је у два поља – вештачка интелигенција и биотехнологија. БИО4 кампус уводи та два нова поља уколико успемо то да урадимо, а немам сумње да хоћемо, онда је небо граница за Србију. Србија већ данас није иста земља и нема исти имиџ као 2012. или 2015 године. Све више страних компанија долази у Србију“, рекла је Брнабић.

Она је додала да већ постоје компаније које су заинтересоване да отварају своје развојне центра за биотехнологију и које желе да буду станари БИО4 кампуса.

Премијерка је истакла да је БИО3 надоградња онога што су као Влада у сарадњи са образовним и научним системом радили од 2016, када су рекли да крећу у трансформацију наше економије како би била заснована на знању, иновацијама и новим технологијама.

„Од тада смо изградили четири научно-технолошка парка, мрежу старт-уп центара у Србије, најмодернији дата центар за чување података и реформама у образовном систему, пре свега увођењем програмирања, успели смо да привучемо велики број најпрестижнијих страних компанија које су изабрале Србију као место где отварају своје развојне и истраживачке центре“, навела је Брнабић.

Она је казала да компаније НЦР, који је изградио свој највећи кампус за развој и истраживање ван САД, Мицрософт који иде на то да њихов истраживачки центар у Србији буде њихов основни развојни центар у Европи који ће у наредним годинама запошљавати неколико хиљада људи, француски Шнајдер електрик који свој највећи развојни центар има у Новом Саду, Епик који је купио српски Трилатерал, једну од најуспешнијих старт-уп компанија у свету.

Брнабић је истакла да је сектор ИТ постао најбрже растући сектор наше привреде и највећи извозни сектор у Србији.

„За последњих шест година три пута смо повећали извоз ИТ услуга. У првих четири месеца ове године он је једнак нашем извозу ИТ услуга 2016. и верујемо да ће ове године прећи 2,5 милијарде евра“, истакла је премијерка.

Нагласила је да је Србија од 2016. више него дуплирала број програмера са 19.000 на више од 40.000 и очекује да ћемо ускоро доћи до броја од 100.000 програмера у Србији.

„Задржавамо програмере тако што омогућавамо развој све више старт-уп компанија, увећањем фондова за иновације које инвестирају стар-упове, прилагодили законодавство. 2021. била је рекордна по броју старт-упова и инвестиција у њих. Отвара се све више развојних центара, па поред тога што задржавамо наше долазе и странци“, наводи Брнабић.

Она није хтела да одговори на питање новинара да ли њена партнерка и брат црногорског премијера, Џихан Абазовић, отварају клинику у згради БИГЗ-а.

Брнабић је рекла да ће се њена партнерка сама обратити медијима по том питању и да нема потребе да она злоупотребљава говорницу Владе Србије да прича о томе.

 

Преузмите андроид апликацију.