Почетна > Србија
Србија

Брнабић: Још опозиционих посланика напустиће своје посланичке групе

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је синоћ да владајућа већина има више од 60 одсто посланика, а да ће их бити и више јер одређени посланици опозиције неће више да учествују у ономе што раде њихове посланичке групе.
Фото: Танјуг/Скупштина Србије/Пеђа Вучковић

„Владајућа већина има 154 од 250 народних посланика, што је преко 60 одсто, а сва је прилика да ћемо имати и више, зато што посланици у опозицији одређени неће да учествују у овоме, не желе да срамоте парламент и себе“, рекла је Брнабић за Јуроњуз.

Додала је да зна и да има оних који не подржавају власт, али не желе да учествују у блокадама.

На питање да ли је у понедељак у парламенту, када је почео физички инцидент између посланика власти и опозиције, помислила да се ситуације измакла контроли, Брнабић је рекла да је уживо свакако изгледало горе него што је деловало онима који су гледали пренос.

Она је навела да је Зелено-леви фронт, односно њихов посланик Радомир Лазовић започео инцидент тиме што се уносио у лице минситрима, а да су затим устали остали посланици власти да би заштитили чланове Владе, а први ударац је задао посланик Странке слободе и правде (ССП) Драган Ђилас и да је затим шефица посланичке групе ССП Мариника Тепић почела да полива људе „потпуно неселективно“.

„Исполивала је највише своје колеге том фарбом или вином, јер не може ни Тепић да одустане јер мора да буде највећи екстремиста. (Посланик Народног покрета Србије Мирослав) Алексић не зна шта ће од себе, прилази мени, ја га позивам, он јадан прилази а не зна шта ће од себе – и он узима и чупа мој микрофон. Ту нема никаквог разума. Они у борби за лидера опозиције, нико не може да остане прибран, већ се боре у екстремизму“, навела је Брнабић.

На питање да ли до сукоба у парламенту дошло да је на дневни ред ставила захтев посланика опозиције да се расправља о поверењу Влади Србије, Брнабић је рекла да не може да се прави да није видела да су фалсификовали најмање два потписа народних посланица.

Иако је законски могла да стави тај предлог на дневни ред и без та два потписа, Брнабић је рекла да то није могла да уради јер би то значило да је њој као председници парламента неважно што је неко злоупотребио потписе.

„Нећу стављати на дневни ред документ који садржи фалсификоване потписе и да се правим да то нисам чула. То је понижавање парламента и парламентарних процедура да нису након тога сами рекли ‘Извините, очигледно је невалидна процедура и очекујемо одговорност'“, навела је Брнабић.

Она је рекла да је део опозиције требало да каже да је посланичка група ССП злоупотребила потписе и да позову шефицу посланичке групе да преузме одговорност.На питање шта се десило са њеним обећањем које је дала када је дошла на место председнице парламента да неће бити обезбеђења у сали, Брнабић је рекла да је била наивна.

„Показала сам наивност, јер на првом састанку колегијума са шефовима свих посланичких група сложили смо се да је срамота да буде обезбеђење. А онда сам доживела да они кидишу на чланове владе, који су гости и које смо позвали“, навела је.

Она је додала да када је замолила обезбеђење да изађе из сале, Алексић је оптужио да је избацивала обезбеђење како би дошло до сукоба.

„Мислим да сам била наивна и жао ми је што су они показали да нису довољно зрели да можемо сами да се старамо о себи“, оценила је Брнабић.

На питање када ће парламент почети са радом, Брнабић је навела да скупштина ради и да је погрешна перцепција да ради само кад је седница.

„Ја ћу током следеће недеље већ бити у Бриселу, а седница ће бити када буде потребе. До тада ћу покушавати да имам колегијуме, то је моја дужност пред грађанима“, рекла је председница Скупштине Србије.

Говорећи о одговорности за урушавање дела железничке станице у Новом Саду када је погинуло 15 људи и двоје је тешко рањено, Брнабић је рекла да ту мора да постоји политичка одговорност и да је то другачија ситуација него она у ОШ “Владислав Рибиникар“.

„Ја верујем у институције ове земље, као председница парламента морам да верујем у институције ове земље“, навела је она.

На питање да ли су ванредни парламентарни избори решење након сукоба у парламенту, Брнабић је рекла да не би волела да их буде, јер Србија мора да ради и да се бори за бољи стандард грађана.

„Да ли мислим да решавају нешто ванредни избори – нажалост не. Опозиција је тражила у септембру прошле године ванредне изборе, председник Србије Александар Вучић им је дао, да би се решила криза – и ништа нису решили. Они су изашли на изборе без плана и програма, нису ни знали да ли желе или не желе изборе“, навела је Брнабић.

Vučić: Opozicija svaku tragediju vide kao svoju priliku, nema ništa od građanskog rata

Преузмите андроид апликацију.