Почетна > Србија
Србија

Брнабић: Фашистичко двиљање над деканом Дридом, тако нешто се није могло видети у Србији

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић осудила је данас, како је рекла, насиље и фашистичко дивљање над деканом Факултета за спорт и физичко васпитање у Новом Саду, Патриком Дридом и оценила да се тако нешто није могло видети до сада у Србији.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

Брнабић је на конференцији за новинаре у Скупштини Србије подсетила да је тај факултет један од оних који је донео одлуку да се након пет месеци блокаде врати настави, и то онлајн, “како се не би узнемиравали блокадери”.

Према њеним речима, то је била одлука наставно-научног већа и већине студената на државном факултету у Новом Саду, наводећи да је то била демократска одлука у складу са уставом и законима.

“Они су данас покушали да ту одлуку спроведу у праксу и суочили су се са насиљем какво Србија не памти у образовном сектору, односно у нашој просвети, које не приличи ни академским грађанима ни студентима”, рекла је Брнабић.

Она је навела да су прво покушали да им забране улаз, онда су уништили део инвентара на факултету, тиме што су стављали столове на врата, онда су физички насрнули на декана Дрида, повредили га, а када је Хитна помоћ покушала да му укаже помоћ, прво су покушали да га спрече да уђе у амбулантно возило.

“Повређеног су га оборили на земљу, вређали, ударали, пљували, гађали и викали не само најпогрдније речи на његов рачун већ смо чули повике: ‘Убиј га’. Када је успео да уђе у кола хитне помоћи почели су да гурају возило, опколили га и онда као врхунац лудила и примитивизма избушили су гуме на амбулантном возилу како не би могли да га превезу у Клинички центар Војводине”, рекла је Брнабић.

Она је истакла да не може да се сети да се тако нешто могло видети у Србији.

” Све ово причам да би разумели докле су стигли студенти блокадиери, до какве границе нељудскости, до којег степена бестијалности и промоције фашистичке идеологије и да је професор који жели да уђе на факултет изложен линчу. Професор Патрик Дрид је желео да уђе на свој факултет, избацили су га, вређили, тукли, понижавали, повредили, бацили на земљу и нису му дали да уђе у кола Хитне помоћи и онда су та кола и уништили”, рекла је Брнабић.

Навела је да је професор Дрид уз помоћ два инспектора шепајући кренуо ка здравственој установи да би му указали помоћ и да су га и тада окупљени пратили, гађали јајима, вређали и поливали водом, а да је испред њега ходао и снимао га мобилним телефоном Брајан Брковић, један од активиста који је заједно са Динком Грухоњићем, како каже, предводио све што се дешавало.

”Јел’ то та праведна Србија? Јел’ то та демократија коју нам обећавају? Јел’ то то светло на крају тунела? Јел’ то та нада која нас је све озарила? Јел’ то то?”, упитала је Брнабић.

Она је казала да инцидент испред ДИФ-а у Новом Саду није први ни усамљени такав инцидент и да се исти такав линч десио пре неколико недеља на улицама Новог Сада када су, како каже, нападнути чланови и симпатизери СНС.

”Сада смо дошли до тога да сте напали професора, декана, и замало га убили, повредили, испонижавали, уништили кола Хитне помоћи. Данас ће неком у Новом Саду неком бити потребно то амбулантно возило. И тај неко, због студенота блокадера, неће моћи или не онако брзо како би то било могуће са још једним амбулантним возилом, да добије помоћ”, рекла је Брнабић и додала да се борба блокадера свела на фашистичко дивљање.

Брнабић је казала да је професор Дрид, коме нису дозволили да уђе на факултет, својевремено био репрезентивац Југославије у џудоу и самбоу и да је представљао земљу на међународним такмичењима и бранио њене боје.

Додала је да је Дрид и међународни судија највише категорије у џудоу и самбоу, да је учествовао у организацији више од десет међународних спортских такмичења, као и да је председник Комисије за студенски спорт при Светској самбоу федерацији.

Брнабић је рекла да се Дрид читав живот бори за спорт, за студенте и за младе, а да је доживео да га руља линчује на улици, зато што је желео да оде на посао и да испуни жељу већине студента са свог факултета да наставе да студирају.

”А како се не би претерано замерао блокадерима и оставио простор за разговор, кренули су са онлине наставом. Ништа од тога, ни његов ЦВ, ни то шта је радио, ни то колико се у прошлости борио за студенте, ни то што је желео да покуша да нађе решење, ни то што је пет месеци трпео блокаде, док заиста није била угрожена академска година, није га спасило од линча ком је био изложен”, рекла је Брнабић.

Тодоровић: Наредних дана натпросечно топло време, за 1. мај без кише

 

Преузмите андроид апликацију.