Пренос говора француског председника Емануела Макрона на краљевском банкету у Виндзору током посете Великој Британији прекинут је након што је водитељ оптужио француског лидера да не жели да говори енглески, пише Фигаро.

“Интервенисаћу јер Емануел Макрон, председник Француске, изгледа не сматра потребним да буде љубазан и да говори енглески. Зато ћемо сачекати и наставити ако то учини, знајући да течно говори два језика”, рекао је водитељ емисије Патрик Кристи.
Неки гости су подржали његову одлуку, критикујући Макроново понашање.
“Краљ Чарлс је климнуо главом, али је било јасно да није разумео”, навео је један од гостију емисије, док је други приметио да је “говорити страни језик пред краљем исто као и шапутати”.
Како је оцењује Фигаро, језичка пристрасност Британаца прети да резултира великим дипломатским скандалом.
Да ли треба да будемо задовољни што нас је Макрон дискретно подсетио, након говора одржаног у потпуности на енглеском језику у Вестминстерској палати, да се на француском још увек пишу јеловници и најављују предјела преко Ламанша, наводи француски лист и истиче да је вековима британска дипломатија била “неодвојива од Молијеровог језика”.
У тексту се напомиње да се и сам краљ Чарлс “потрудио да део свог говора одржи на француском”, указујући на присилну двојезичност англо-норманског друштва које је успоставио Вилијам Освајач.
Наводи се да, “иронично, иста особа која је јуче славила престиж француског језика не оклева, пред светом, да често преферира енглески”.
Лист подсећа да је Макрон често био на мети критика у Француској због својих говора на енглеском језику у више наврата, укључујући конференцију за новинаре у Јелисејској палати која је претходила Олимпијским играма у Паризу.
Јелисејска палата је критикована због свог френетичног англицизма, а сада је окривљена за франкофонски талас, пише Фигаро, преноси Танјуг.
Трампова администрација запретила Харварду губитком акредитације
Преузмите андроид апликацију.