Британска економија се смањила у периоду јул-септембар 2022, што је вероватно почетак дуготрајне рецесије и додатни изазов за министра финансија Џеремија Ханта који се припрема да повећа порезе и среже потрошњу, извештава Ројтерс.
Бруто домаћи производ (БДП) Уједињеног Краљевства је пао за 0,2 одсто у трећем кварталу, према данашњим званичним статистичким подацима.
То је мање од процена аналитичара који су у анкети Ројтерса очекивали пад од 0,5 процената, будући да се земља бори с тешком кризом трошкова живота, а уједно је то и први пад БДП-а од почетка 2021, када је Британија још увек била под строгим мерама ограничења због корона вируса.
Банка Енглеске (БоЕ) упозорила је прошле недеље да је британска економија на путу да уђе у рецесију која ће трајати најмање две године ако каматне стопе буду подизане онолико колико калкулишу инвеститори.
Чак и без даљег повећања референтне стопе, британска економија ће се смањивати у пет од шест квартала до краја 2023. године, проценила је БоЕ.
Само у септембру, када је због сахране краљице Елизабете један дан проглашен нерадним, због чега су била затворена многа предузећа, британска привреда је забележила месечни пад од 0,6 посто, саопштила је Канцеларија за националну статистику (ОНС).
То је изнад медијан прогнозе економиста који су предвиђали пад од 0,4 процента и највећи од јануара 2021. године, када је у земљи проглашен локдаун због ковид пандемије.
Подаци о БДП-у за август су ревидирани и показују занемарљив пад од 0,1 одсто у односу на првобитни податак о смањењу од 0,3 посто. Такође је навише ревидиран податак за јул, према којем је БДП порастао у том месецу за 0,3 процента, а не за 0,1 одсто, како је гласила прелиминарна процена ОНС-а.
Коментаришући данашње статистичке податке о БДП-у, министар финансија Џереми Хант је поновио упозорења да ће бити потребне тешке одлуке о порезима и потрошњи како би се поправиле британске јавне финансије и обновило поверење у владину економску политику које је пољуљано током кратког премијерског мандата Лиз Трас.
„Немам илузија да је пред нама тежак пут који ће захтевати изузетно тешке одлуке за враћање поверења и економске стабилности. Да бисмо постигли дугорочни, одржив раст, потребно је да обуздамо инфлацију, уравнотежимо (буџетске) књиге и смањимо дуг. Нема другог начина“, навео је Хант у саопштењу, преноси Ројтерс.
Negre: Investicije u energetski sektor neophodne i neminovne
Преузмите андроид апликацију.