Почетна > Свет
Свет

Британија после Брегзита ставља до знања да је присутна

Потпредседница Центра за спољну политику Сузана Грубјешић и бивши дипломата Зоран Миливојевић оценили су да је прва посета британског изасланика Стјуарта Пича Србији била мотивисана испитивањем могућности за наставак разговора Бреоград и Приштине, али пре свега испитивањем безбедносних аспеката ситуације на КиМ и у БиХ.
Фото: Wikimedia Commons/ Chatham House

Грубјешићева је за ТВ Пинк рекла да Британци након Брегзита траже своје место у свету и у овом делу Европе.

Она је подсетила да су у претходним фазама разговора о КиМ британски политичари Кетрин Ештон и Роберт Купер помогли да се бриселски дијалог заврши многим споразумима на које се ми позивамо сада када разговарамо о решавању проблема КиМ.

„Када је Ештонова отишла ствари су кренуле у другом правцу и од тада су преговори запели. Повратак Британаца говори нам да би се ствари могле убрзати у садејству, превасходно са САД, а са ЕУ онолико колико мора“, рекла је Грубјешићева.

Подсетила је да је константа британске политике да се Западни Балкан укључи у евроатланстски простор.

Миливојевић је оценио да је у фокусу Велике Британије последњих 200 година било заустављање Русије на Балкану и да ће то и овог пута бити у првом плану.

„Треба очекивати активан прилаз Велике Британије, већ видимо да и у БиХ шаљу некакве снаге и дају до знања да неће дозволити да будеу изузети из дешавања на Балкану, а пре свега на Косову и у БиХ. Лично мислим да са Британијом треба више рачунати као ближој вашингтонском приступу него бриселском“, оценио је Миливојевић.

Подсетио је да је претходна премијерка Тереза Меј изјавила приликом посете Скопљу 2018. пред Брегзит да ће Британија остати активна на Балкану и да се на то рачуна, и оценио да је Пич експонент те политике.

„Добро је да се укључе, ако ће да буду конструктивни. Ја лично имам резерви према томе, због наших искустава с британском политиком“, рекао је Миловојевић.

Он је нагласио да ће кључни тест за посреднике у дијалогу Београда и Проиштине бити захтев Србије да се Србима на КиМ омогућји гласање на предстојећим априлским изборима по моделу који је тражила наша држава.

Japan preusmerio deo kupljenog tečnog gasa u Evropu

Преузмите андроид апликацију.