Почетна > Путовања
Путовања Свет

Бретања: Историја и природа у најбољем издању

Бретања, регија на западу Француске, место је богате историје, јединствених природних лепота, али и занимљивих особености и прича, као створена за путнике-истраживаче који желе да се потпуно препусте чаролијама дестинације коју обилазе. Њена јединственост саткана је од драматичних обала и густих шума, келтског наслеђа и средњовековних градова.
Фото: Unsplash/Pedro Lastra

Све то чини овај регион посебним, и вредним вишедневног излета током којег путници имају бројне прилике да закораче ван утабаних туристичких стаза и крену стопама праисторијског мистицизма, поносних традиција и кулинарских богатстава својствених регији.

Овдашњи локалци поносно славе бретонску културу, а Париз се чини тако далеко. Келтски утицај се осећа у Бретањи и данас, посебно кроз традиционалну музику, плес и уметност. Келтска култура је важан део идентитета Бретање, а туристи уз мало среће могу присуствовати келтским фестивалима и другим догађајима који славе ове традиције.

Фото: Unsplash/Sebastian Brito
Путовање кроз Бретању најчешће стартује из њене престонице, Рена. Раскрсница путева још из римских времена, динамични главни град Бретање налази се на међи рута које повезују главне градове северозападне Француске.

Град је прелепо уређен, са величанственим центром и средњовековним квартом у коме је дивно изгубити се међу близу три стотине живописних дрвених кућа из 15. века. Архитектура 18. века такође је присутна и импресивна, а ту су и модерна здања попут Champs libres, културног центра отвореног 2006. године.

Срце центра је пешачка зона са баровима, кафићима, бутицима и ресторанима, а због огромног броја студената (близу 60 хиљада) град практично не спава. Најпознатија улица у граду је вероватно Rue Saint-Michel, позната и као „Rue de la Soif“, што би се могло превести као „Улица жеђи“, или у слободнијем преводу “Алкохоличарска улица”.

Фото: Unsplash/Lucia Garo

Ова калдрмисана уличица оивичена дрвеним кућама и препуна барова постала је амблем празничног духа главног града Бретона и не треба је заобићи приликом посете Рену, нарочито у петак или суботу увече. “Le Barantic” само је један од бројних типичних бретонских пабова у ком можете испробати двадесетак различитих точених пива. Али пре одласка у паб почастите се традиционалном “galette saucisse”, љутом кобасицом на жару умотану у хладну палачинку.

После кафане, ред је да се посети и катедрала – у Рену вреди посетити и ону посвећену Светом Петру. Импресивно здање грађено између 16. и 19. века реконструисано је између 2009. и 2014.

У даљем истраживању Бретање вреди обићи и Динан, најбоље очувани средњевековни град у Бретањи. Са својим бедемима дугим три километра, кућама од дрвета, прекрасном луком и калдрмисаним улицама пуним уметничких галерија и занатских радњи, овај градић је пун изненађења. Изграђен претежно на брду, утврђен бедемима и брањен импозантним замком, био је стратешка тачка за саобраћај између Нормандије и северне обале Бретање.
Фото: Unsplash/Pedro Lastra

Данас се у овом граду налази преко седамдесет заштићених историјских споменик. Дакле, у њему ће понешто пронаћи сви љубитељи историје, уметрности и аутентичних дестинација.

Ако сте пак више заинтересовани за плаже, Бретања има одговор. Њена невероватна смарагдно зелена обала може се истражити пешке, бициклом или аутомобилом, а најимпресивнији је потез између Cancalea и Cap Fréhela. Омиљене плаже Бретање су Plage de l’Ecluse и Plage de Saint-Malo. Saint-Malo је лучки град ограђен зидинама и прави бисер Бретање. Успут треба обићи и неки од замкова у унутрашњости, као што је добро очувани Château de Fougeres који пружа увид у историју региона.

Фото: Unsplash/Xavier Foucrier

Као да све ово није довољно, Бретања је позната по својој укусној храни, укључујући свеже плодове мора, galette (како Бретонци зову своје палачинке) и посољени карамел. Регионална храна овде као да одражава богату културну и кулинарску традицију. Акценат је стављен на свеже састојке, рибу и морске плодове попут острига, дагњи и јастога, који се често служе уз путер и бели сос. Galette палачинке су још један локални специјалитет – танке и хрскаве, сервирају се са различитим надевима, укључујући сир, јаја и кобасицу. Карамел од соли је слаткиш који је карактеристичан за Бретању, а који комбинује слано и слатко на савршен начин.

Аутор текста: Н.К.

Ženeva: Prefinjeni kosmopolitizam

Преузмите андроид апликацију.