Уништење шума у бразилској Амазонији опало је за 30,6 одсто у односу на претходну годину, што представља најнижи ниво уништења у последњих девет година, саопштили су бразилски званичници.
У периоду од 12 месеци, амазонски регион изгубио је 6.288 квадратних километара шума, преноси АП.
Крчење шума у бразилској савани, познатој као Серадо, смањено је за 25,7 одсто, што је први пад у последњих пет година, а уништене су шуме на површини од 8.174 квадратних километара.
Упркос успеху у сузбијању крчења шума Амазона, еколози су критиковали владу председника Луиса Инасија Луле да Силве због подршке пројектима који би могли да нашкоде региону, као што је бушење нафте у ушц́у реке Амазон и изградња железнице за транспорт соје до амазонских лука.
Велики део штете од недавног пожара је класификован као деградација, а не крчење шума, пошто се ватра у амазонској прашуми шири углавном кроз лишће на тлу, а не кроз крошње дрвећа.
Владини званичници су забринути да би се стопа крчења шума могла повећати следеће године, јер се амазонски град Белем припрема да буде домаћин годишњих преговора УН о клими, познатих као ЦОП30.
Упркос критикама, ови резултати Лулине владе представљају драстрично побољшање у односу на период владе бившег председника Жаира Болсонара, који је дао приоритет експанзији агробизниса у односу на заштиту шума и ослабио агенције за заштиту животне средине.
Крчење шума је достигло 15-годишњи максимум током његовог мандата.
Амазонска регија, подручје двоструко веће од Индије, има највећу прашуму на свету, од чега је око две трећине у Бразилу.
Слив такође садржи око 20 одсто светске слатке воде, а биодиверзитет укључује 16.000 познатих врста дрвећа.
Ministarstvo pravde SAD razmatra kako da odustane od optužbi protiv Trampa
Преузмите андроид апликацију.