Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Болно питање које мучи милионе: Зашто имамо чукљеве – еволуциони неуспех ножног прста

У питању је најчешћи проблем стопала ког није био поштеђен ни прачовек.
Фото: Pexels/Marianna

Ако сте помислили да је у питању болест новог доба, грдно сте се преварили. Већ хиљадама година уназад људи пате од болног деформитета стопала који је највероватније резултат тога што људи имају јединствен ножни прст.

Пре више од 8.000 година, људи су ходали боси дуж данашње обале северозападне Енглеске, остављајући за собом своје неизбрисиве трагове. И колико вам се год чинило да модеран човек нема баш много заједничког са овим праисторијским ловцима-сакупљачима, један од отисака стопала, онај тинејџера, пружа изненађујућу везу између прошлости и садашњости – доказ чукљева који вири са стране његовог стопала.

Дакле, чукљеви нас муче од давнина и еволуција није ништа урадила по том питању. Али зашто их уопште добијамо – и зашто нисмо схватили како су узроковани или излечени без операције?

Ево како су наша стопала развила један од својих најчешћих проблема – и зашто питање чукљева још увек збуњује научнике.

Вечна бољка

Кратак поглед на археологију и историју указује на њихово присуство од давнина. Постоје бројни докази, од праисторијских отисака стопала у Енглеској до древних египатских мумија са чукљевима. Невероватних 27 процената сахрањивања у Кембриџу и околини у Енглеској током 14. и 15. века показало је скелетне доказе чукљева, у поређењу са само шест процената у ранијим вековима. Вероватни кривац? Истраживачи ту разлику приписују средњовековној појави „поулаине“ ципела, дугачке кожне обуће са шиљастим врхом.

Шта су заправо чукљеви?

Такође познат као hallux valgus, чукљеви су тип деформитета стопала у којем се један од прстију – обично  велики прст – нагиње ка другим прстима, ширећи стопало док зглоб великог прста почиње да вири са своје стране. Ово неслагање утиче на друге ножне прсте, што доводи до бола, утрнулости, упаљене коже, жуљева и курјих очију, отока и црвенила, па чак и других малформација стопала као што су чекић или канџе. Мање уобичајен тип чукљева, бунионет или кројачки чукљеви, изазива сличне симптоме са зглобом малог прста.

Ових дана, чукљеви су једна од најчешћих болести људских стопала. Иако се процене о њиховој учесталости разликују, чини се да чукљеви погађају око четвртине модерне одрасле популације, чешће се јављају код жена и људи старијих од 65 година. Већина чукљева је благе или немају симптоме, али чукљеви такође могу утицати на квалитет живота, ограничити покретљивост и доводе до хроничних болова и падова.

Они немају баш еволуциони смисао – природна селекција би требало да фаворизује оне чије се структуре стопала не деформишу током времена. Неки научници криве јединствену структуру људског стопала. У студији из 2017. истраживачи су погледали структуру и функцију метатарзалних костију људи, шимпанзи и горила у музејским збиркама.

У поређењу са њиховим рођацима приматима, открили су истраживачи, људи показују „значајну реорганизацију“ ножног прста. Док примати користе свој велики ножни прст да би се ухватили, сви прсти људи долазе у контакт са тлом, а са све већим стресом људски ножни прст може надјачати мишиће и лигаменте који га окружују, померајући се са места и доводећи до чукљева.

Зашто људи добијају чукљеве?

Али истраживачима још увек није јасно шта тачно узрокује чукљеве. Изгледа да генетика игра улогу: студија из 2007. на 350 људи са болним чукљевима открила је да је 90 одсто имало породичну историју чукљева код члана породице у року од три генерације.

У игри је више од генетике, каже Тимоти Милер, ДПМ, педијатар и хирург стопала и скочног зглоба са ординацијом у Орланду, Флорида.

„Други најчешћи узрок је тип стопала“, каже он, а људи са ниским луковима склонији су чукљевима због лабавости лигамената и мишића који окружују велики прст.

Може ли обућа изазвати чукљеве?

„Дефинитивно“, каже Милер. „Заиста смо створени да ходамо по трави и меким површинама“, каже он. „Данас ходамо по тврдим подовима и бетону, а многе ципеле уопште не подржавају.” Обућа која не подржава ноге доводи до прилагођавања стопала, „жртвујући“ се у покушају да заштите кукове и леђа, чинец́и их склонијим чукљевима и другим деформитетима стопала.

Како лечити чукљеве

Људи могу успорити формирање чукљева уз помоћне ципеле и лечити бол истезањем, залеђивањем или лековима. Али када се чукљеви формирају, постоји само један начин да нестану.

„Нажалост, ако имате чукљеве, једини прави начин да га вратите у поравнање је операција“, каже Милер. Годишње обави стотине оваквих операција, најчешће амбулантно.

Иако се сваки случај разликује, већина операција чукљева укључује уклањање дела кости, поновно поравнавање потпорних структура стопала и подупирање везивног ткива плочама или жицама. У неким случајевима неопходна је замена зглоба или спајање, али већина операција је мање тешка.

Опоравак може да потраје месецима, а педијатри наглашавају да операција чукљева није козметичка процедура. Током година, међутим, постало је мање инвазивно, а нове хируршке технике се могу похвалити краћим временом опоравка и бољим резултатима.

Mahunarka koja je pomalo zapostavljena na našim trpezama, a odličan je izvor proteina

Преузмите андроид апликацију.