Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Болница на Мишелуку и ДЗ Лиман најбољи могући потези. Улаз на базен на Спенсу биће бесплатан

Када је реч о епидемији корона вируса одговорност је на свима нама, свако од нас је решење проблема или продужетка тог проблема, саопштио је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић у емисији „Град и ми“ на РТВ.
Фото: РТВ

„Ако нема довољно воље нема ни решења. Вртећемо се дуго и губићемо људске животе, а губићемо и економски. Последице су вишеструке, али најважније су оне у људским животима“, казао је Вучевић.

Градоначелник је напоменуо да смо подигли број вакцинисаних, да је Нови Сад на 59 посто вакцинисаних, или у бројевима готово 183.000 људи, од тога 182.000 са две дозе.

„Најтеже нам је у градском превозу, зато што нам велики број возача буде на боловању. Имали смо скоро 117 возача на боловању, не само од короне и немогуће је да се то не осети. Ово је био озбиљан ударац за нас и мука да нађете возаче. Ми имамо и мањак путника сваке године, а већи број пређених километара. И сви причамо о јавном превозу, а све мање људи користи јавни превоз. Зато што нам је бољи стандард и зато што све више људи путује својим аутомобилима. Расте и бицикл као превозно средство, то је плус, али имамо сваке године мањи број продатих карата због мањег броја путника“, додао је он.

Када је реч о Спенсу градоначелник је истакао да Спенс има губитке од 70 милиона динара у првих девет месеци због мера према привредницима, власника закупца локала.

„Са једне стране треба да помогнемо привреди, а са друге стране поставља се питање одакле губитак? Како да не буде губитак ако планирате да ћете од закупа зарадити 100 новаца и онда дате попуст за 50 посто, па зарадите 50 новаца“, рекао је Вучевић.

На питање да ли ће ова година бити тежа за Нови Сад он је одговорио да апсолутно неће и да је апсолутно боља него прошла, али за јавно комунална предузећа ће бити врло изазовна, не за сва, али за ГСП и Спенс свакако.

„На Спенсу немате ни концерте, ни велике манифестације које су се иначе дешавале. Мањак публике, и тамо где је дозвољено људи неће да се врате у пуном капацитету. И даље постоји бојазан, ми имамо део људи којима је потпуно свеједно и један део људи који је прилично уплашен и резервисан према свему. Људи су нервозни и исцрпљени, мука им је од короне“, додао је он.

Градоначелник се осврнуо и на болницу на Мишелуку и истакао да је то најбољи потез који је спроведен, у правом тренутку, не само што има неколико стотина пацијената, већ због броја људских живота који су тамо спашени.

„КЦВ и Институт у Каменици су остали у нековид режиму и лече грађане од других болести. Да немамо болницу на Мишелуку ми би морали друге клинике да уводимо у ковид систем пошто Инфективна не би имала довољно капацитета. То је најбољи пројекат који смо могли да урадимо, поносан сам на то“, додао је он.

Осврнувши се на отворену реновирану лиманску амбуланту Вучевић је казао да то нема нико у региону.

„Имају соларне панеле и то је објекат који је грађен по највишим енергетским стандардима, 30 посто енергије је из обновљивих извора. Готово милијарду динара смо инвестирали у Дом здравља на Лиману 4. Република највише, веома сам захвалан председнику и Влади што су дали паре, и Град Нови Сад. Помогао нам је и Републички фонд за здравствено осигурање, добили смо доста опреме и најновије уређаје и најновију опрему. Фантастично изгледа и много сам поносан на то. Овде је рађена потпуна реконструкција, која је увек компликованија него изградња новог објекта. Ми завршавамо почетком следеће године нову амбуланту на Адицама и на пролеће треба да крене изградња Дома здравља на Видовданском насељу, и тиме растерећујемо притисак на постојеће домове здравља. Вршимо дислокацију и приближавамо се грађанима, доступнији смо им. Ново насеље је друго по величини и претрпело је ужасан притисак и они су највећи део терета преузели. Тај Дом здравља је и заслужио да буде следећи који ће бити реконструисан“, додао је градоначелник.

Фото:PrtSc/instagram.com/milosvucevic_gradonacelnik
На питање када ће бити завршена санација базена на Спенсу, Вучевић је рекао да је 15. децембар рок за завршетак радова.

„Од тог датума базен на Спенсу ће бити у функцији и биће бесплатан улаз за све грађане, као неки вид нашег извињења због новонасталог проблема. Нови Сад не кошта ни динар ова додатна санација и то се мора нагласити, али имамо штету зато што нам је нарушен углед, што нисмо добили оно што смо платили. Излазимо из проблематичне ситуације., случај је предат правобранилаштву и видећемо кад се заврши санација да ли ће извођач радова и одговарати“, рекао је Вучевић.

Градоначелник је напоменуо и да је расписан тендер за изградњу олимпијског базена у Футогу.

„Граду је потребно још базена, а то ће све Нови Сад и да кошта, првенствено због одржавања. Ми ћемо свакако да завршимо све ово успешно, затворићемо и базен на „Сајмишту“ са куполом и унутра ће бити грејање. У мају или априлу, кров се склапа, и тада је он класичан отворен базен. Идеја је да пливачке клубове пребацимо тамо, да они имају 24 часа на располагању базен, а Спенс да буде само за грађане“, казао је Вучевић.

Када је реч о фабрици чоколаде која је отворена у Новом Саду градоначелник је истакао да „Barry Callebaut“ има пројекцију да ће извозити робу у вредности од 250 милиона евра из Новог Сада.

„И онда се поставља питање зашто је држава дала 40 милиона евра. Па дала је да би се годишње правили производи у вредности 250 милиона евра. Да би радили људи, примали плате, да би некоме ишао стаж, да би деца из Економске или Технолошке школе имали где да иду на праксу, да би учили у најбољој фабрици и да би Технолошки факултет имао правог партнера“, додао је он.

Градоначелник је потврдио и да има још заинтересованих за учешће за парцеле за долазак на новосадско тржиште.

„Ми се спремамо у продају готово 20-ак хектара индустријског парка, чека нас Континентал, а затим и Нидек, имаћемо фантастичне догађаје у Новом Саду, индустријску револуцију и ми увелико размишљамо где да припремимо нове индустријске паркове ван града, а опет да су добро саобраћајно повезани“, додао је Вучевић.

Одговарајући на питање када ће сремска страна бити занимљива и атрактивна, да ли се чека изградња четвртог моста, он је истакао да ће сремска страна добити највише са брзом пругом, Фрушкогорским коридором који у себи садржи обилазницу око Петроварадина и наравно четвртим мостом.

„Више ништа неће бити исто, биће само боље за све делове сремске стране. Волео бих да ту сремску страну сачувамо пре свега за становање и бављење воћарством и другим делатностима. Цене некретнина ће драстично скочити на сремској страни“, казао је Вучевић.

Коментаришући зграду некадашњег Радничког универзитета чији је сада власник компанија „Вега ИТ“ Вучевић каже да ће то бити један од симбола града Новог Сада.

„Вредност инвестиција је око 12 милиона евра. Августа 2022. имаћемо нови пословни центар у коме ће радити 550 радника, од тога 500 нових радних места“, додао је он.

Градоначелник каже да са нестрпљењем очекује велику инвестицију у Радничкој улици и да је несумњиво да се у Новом Саду дешава четврта индустријска револуција, а оно што је најважније то су радна места која носе натпросечну плату. Додао је и да је просечна плата у Новом Саду тренутно преко 600 евра.

„За добре инвестиције треба учинити најбоље погодности и од тога не треба бежати зато што наши држављани, суграђани примају плате, имају пензионо и здравствено осигурање, а од тога се граде школе и болнице“, саопштио је Вучевић.

Rekonstrukcija zgrade Radničkog – oživljavanje starog simbola Novog Sada

Преузмите андроид апликацију.