Почетна > Србија
Србија

Болести зависности све више узимају маха код деце и младих

Незнање, неразумевање, олако схватања и лака доступност пороцима воде у проблем који је излечив, али оставља трајне последице на читаву породицу. Због тога је превенција најважнији фактор у спречавању болести зависности, а у њу треба да се укључе сви- од доносилаца одлука, преко цивилног сектора до појединца.
Фото: Unsplash/Inspa Makers

Коцка, алкохол и дрога – три порока, са којима, у последње време, све више младих долази у контакт. Срећу се са њима још у периоду основне школе, а лака доступност и погрешна уверења најчешћи су ризични фактори због којих деца и млади постају зависници.

„Ја сам кренула да уочавам те проблеме код младих мислим да нису свесни да је то проблем, велики проблем је недостатак самосвести и контроле и на томе би требало да се ради већ у старту у основној школи, у средњој да не би касније долазило до проблема“, рекла је Ања Алексић, представница градског ученичког парламента.

Истраживање специјалне болнице „Вита“, рађено на 400 испитаника од 15 до 30 година показује да је више од четвртине њих пробало неку врсту дрога. Када се проблем појави, није га лако освестити, али у томе, као и у процесу лечења, кључну улогу има породица.

Да би се болести зависности спречиле, најважнија је превенција, сматра покрајински омбудсман.

„Можемо да позовемо релевантне факторе који утичу на израђивање садржаја намењених деци и омладини како бисмо компензовали то слободно време деци да га проведу на квалитетан начин. Да им понудимо садржаје који ће бити одговарајућу њиховом добу и узрасту а да то не буде прва криза бег у алкохол, дуван, опојне дроге, него да буде неки други садржај“, казао је проф. др Зоран Павловић, покрајински омбудсман

Управо је то повод стручног скупа у организацији Покрајинског омбудмана, на ком су стручњаци из релевантних институција и организација поделили сикуства и предложили најадекватније методе превенције.

Ambasada Rusije: Neprimerene izjave ambasadora Hila

Преузмите андроид апликацију.