Почетна > Србија
Србија

Откупљени печат Стефана Немање пред посетиоцима овог лета (ФОТО)

Историјски музеј Србије (ИМС) откупио је на аукцији за 12.000 евра печат Стефана Немање, који би требало да буде изложен за јавност овог лета, рекла је директорка ИМС Душица Бојић.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Представљајући јавности оловни печат великог жупана Стефана Немање (око 1114-1200), Бојић је рекла на конференцији за новинаре да ће бити „постављен током лета чим се направи специјална витрина за њега“.

Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Бојић је рекла да је током недавне продаје почетна цена за печат била 1.000 евра, да се јавило 70 заинтересованих купаца, међу њима и из окружења, а десетак чак кући Артемиде Асте из Сана Марина и пре почетка аукције.

Пошто је на аукцији печат досегао 8.500 евра, Историјски музеј Србије је упутио три писма аукцијској кући, након чега је уследило ценкање и дотадашњи власник Грк је пристао да га прода за 12.000 евра, навела је Бојић.

Према њеним речима, цена је изузетно висока, али је музеј дошао у посед „изузетно значајног предмета“.

Бојић је додала да је плаћена цена печата без провизије, а чак ће држава наплатити пдв.

Сарадник у Историјском институту Бењамин Хекић је рекао да је дао процену аутентичности печата Стефан Немање, као неко ко се у својим научним радовима бавио печатима српских средњевековних владара.

У процену аутентичности печата били су укључени и научни саветник у Археолошком институту Вујадин Иванишевић, контактирана су и двојица иностраних стручњака за византијске печате Жан Клод Шене и Вернер Зајбт, као и наше научнице Гордана Томовић и Јована Шаљић Ратковић.

„Закључак свих нас да је аутентичан примерак“, нагласио је Хекић.

Према његовим речима, за период почетка династије Немањића имамо јако мали број сачуваних печата и новонабављени примерак проширује корпус грађе.

„Предмет је мале финансијске вредности и нема мотивације за фалсификовање. Има велику нематеријалну, културно-историјску вредност и зато је достигао овако значајну цену“, навео је Хекић.

На конференцији је представљен и златник од 20 динара краља Милана Обреновића (1854-1901), искован 1882. године, када је Србија проглашена за краљевину, који су откупили од аукцијске куће Артемиде асте и поклонили Историјском музеју Србије Невена и Саша Димитријевић.

Фото: Танјуг/Сава Радовановић

На конференцији је представљена и реконструкција жезла цара Стефана Душана (1308-1355), дело филигранисте Горана Ристовића Покимице, који је за Историјски музеј Србије купио и грош краља Стефана Уроша Другог Милутина (1253-1321).

Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Фото: Танјуг/Сава Радовановић

 

Prijem istaknutog sportiste Vojske Srbije vodnika Đura Borbelja

Преузмите андроид апликацију.