Амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко изјавио је данас, поводом 80 година од ослобођења Београда, да је та операција била једна од најзначајнијих у ширем стратегијском смислу, и то не само на овим просторима.
Амбасадор Русије је рекао да је та операција трајала дуже од једног дана и да је била једна на најзначајнијих, додајући да је Црвена армија заједно са борцима Народноослободилачке војске Југославије направила продор и могућност да се напредује даље ка Мађарској.
„Ова операција је била кључна за даље ослобођење Мађарске, за победу у бици за Будемпешту и једна је од најважнијих стратегијских операција у току Другог светског рата“, рекао је Боцан-Харченко за Танјуг.
На питање како руски народ данас гледа на овај догађај од пре 80 година, Боцан-Харченко каже да углавном већина има историјска сазнања, посебно када је реч о Другом светском рату, било на територији Совјетског савеза или ослобођења Европе, југоистичне Европе, Балкана.
„Београдска операција веома је позната и укључена у школски програм, а да не говоримо о програму на факултетима“, рекао је Боцан-Харченко и додао да је 20. октобар веома значајан датум.
На питање колико су тај догађај од пре 80 година и сарадња Црвене армије и Народноослободилачке војске Југославије имали утемељења у даљим руско-српским односима, Боцан-Харченко је навео да односи нису увек били лаки, али да је супростављање фашизму један од најзначајнијих темеља сарадње.
Боцан-Харченко је казао да ће током манифестације поводом 80 година од ослобођења Београда бити обележено заједничко сећање на погинуле у том рату.
Београд је у Другом светском рату ослобођен пре 80 година, на данашњи дан, 20. октобра 1944. године, после три године и седам месеци немачке окупације.
Главни град Југославије снаге совјетске армије, уз помоћ снага Народно ослободилачке војске Југославије (НОВЈ), ослободиле су током Београдске операције, а након вишедневних тешких борби и уз бројне жртве.
Операција ослобађања Београда почела је 12. и трајала до 20. октобра 1944. године, а према подацима, у њој је погинуло 2.944 припадника НОВЈ и 961 борац Црвене армије.
Београдска операција била је једна од кључних, ако не и најважнија војна акција на простору окупиране Југославије у Другом светском рату.
Спомен гробље ослободиоцима Београда, насупрот Новог гробља, отворено је 20. октобра 1954. на десетогодишњицу ослобођења града.
Dodik: Velika čast za Republiku Srpsku da se pojavi na samitu BRIKS-a
Преузмите андроид апликацију.