Почетна > Свет
Свет

Блинкен упозорава земље Централне Азије на опасности од руског рата у Украјини

Бајденова администрација данас је обећала да ће подржати пуну независност пет централноазијских земаља у прилично директном упозорењу бившим совјетским републикама да је вредност Русије као партнера тешко пољуљана њеним једногодишњим ратом против Украјине.
Фото: Танјуг/АР/Mohamed Abd El Ghany

Амерички државни секретар Ентони Блинкен је у Казахстану, на једном од низа састанака с највишим дипломатама земаља Централне Азије, рекао да ниједна држава, посебно оне које су традиционално биле у орбити Москве, не може да игнорише претње које руска агресија представља не само њиховој територији, већ и за правила међународног поретка и глобалне економије, пренео је АП.

Блинкен је нагласио важност поштовања суверенитета, територијалног интегритета и независности.

Државе Централне Азије заузеле су позицију неутралности према ситуацији у Украјини, не подржавајући ни руску операцију, нити осуду рата САД и Запада.

„Још као прва нација која је признала Казахстан у децембру 1991. године, Сједињене државе су чврсто посвећене суверенитету, територијалном интегритету и независности Казахстана, као и земаља широм региона“, рекао је Блинкен након састанка у Астани са министрима спољних послова такозване групе Ц5+1, коју чине САД и Казахстан, Киргистан, Таџикистан, Туркменистан и Узбекистан.

„У нашим данашњим разговорима, поново сам потврдио непоколебљиву подршку САД Казахстану, као и свим нацијама, да слободно одреде своју будућност, посебно када обележавамо годину дана откако је Русија покренула пуну инвазију на Украјину у неуспелом покушају да порекне људско право на слободу“, рекао је Блинкен на конференцији за новинаре с казахстанским министром иностраних послова Мухтаром Тилеубердијем.

Тилеуберди је, како је казахстански председник Касим Жомарт Токајев раније рекао, захвалио Блинкену на посвећености САД слободи Казахстана, али је наговестио да је мало вероватно да ће његова земља заузети ни проруску ни прозападну позицију.

Министар је додао да ће Казахстан наставити да делује у свом националном интересу с обзиром на „сложену међународну ситуацију“.
„Наша земља наставља уравнотежену мултилатералну спољну политику“, рекао је он.

Тилеуберди је рекао да, иако Казахстан има веома блиске и историјске везе са Русијом и Украјином, неће дозволити да се његова територија користи за било какву руску агресију или избегавање санкција.

Он је такође истакао да, без обзира на то што Казахстан дели најдужу копнену границу на свету са Русијом, не види претњу од Москве.

Данашња Блинкенова посета Астани и сутрашња Ташкенту, главном граду Узбекистана, представљају његово прво путовање у Централну Азију као државног секретара и долази само неколико дана након годишњице рата у Украјину.

Ниједна од пет бивших совјетских република у Централној Азији, које се традиционално посматрају као део сфере утицаја Кремља, није јавно подржала напад.

Казахстан је прошле јесени дочекао десетине хиљада Руса који су бежали од војног позива.

Токајев је телефоном разговарао са украјинским председником Володимиром Зеленским три пута откако су руске трупе ушле у Украјину прошлог фебруара, позивајући на дипломатско решење сукоба у складу са повељом УН и међународним правом.

Међутим, свих пет централноазијских република, заједно са Индијом, коју ће Блинкен посетити након Узбекистана, биле су уздржане у гласању када је требало да осуде напад Русије на Украјину као кршење основних међународних принципа прошле недеље на Генералној скупштини УН на прву годишњицу рата.

„Ако дозволимо да се ти принципи некажњено крше, то отвара изгледе да ће сама Русија наставити да разматра даљу агресију на друге земље или ће друге земље научити погрешну лекцију и постати агресори, јер могу да кажу ’ако Русија може да се извуче са овим, можемо и ми’“, рекао је Блинкен.

САД су деценијама покушавале без великог успеха да одвоје од утицаја Москве бивше совјетске наације у региону, а неке земље, пре свега Узбекистан и Таџикистан, логистички су помогле САД током 20-годишњег сукоба у Авганистану, али као чланице Заједнице независних држава одржавају дубоке везе са Русијом у економској, војној и дипломатској сфери.

Evropski parlament će zabraniti TikTok na telefonima zaposlenih

Преузмите андроид апликацију.