Најновије акције Кине на Тајвану ближе су принуди и употреби силе, него пракси решавања питања мирним путем, изјавио је амерички државни секретар Антони Блинкен на заједничкој конференцији за новинаре са својим филипинским колегом Теодором Л. Локсином млађим.
Блинкен је истакао да су САД свесне да су њихови савезници забринути због, како је рекао, опасних и дестабилизујућих акција Кине око Тајвана, али да ће Вашингтон решавати тај проблем онако како је то и до сада чинио, преноси Ројтерс.
Он је навео да је пренео кинеском министру спољних послова Ванг Јиу на регионалном састанку у Камбоџи да су САД, у складу са очекивањима земаља широм света, одлучне да одржавају канале комуникације са Пекингом како би спречиле погрешне процене.
„Да будем јасан, САД не верују да је у интересу Тајвана, региона или наше сопствене националне безбедности да ситуација ескалира“, истакао је Блинкен, преноси Ројтерс.
Блинкен је такође замерио Кини због низа акција, од испаљивања пројектила у близини Тајвана до напуштања преговора о климатским променама, а посебан акценат ставио је “неодговорне кораке” Пекинга у вези са заустављањем кључних канала комуникације са Вашингтоном, преноси Ројтерс.
Одлука Кине да заустави билатералне процесе са САД у осам кључних области, укључујући одбрану, борбу против наркотика, транснационални криминал и климатске промене, јесте потез који ће казнити читав свет, а не само САД, истакао је Блинкен.
“Та одлука се односи и на прекид неколико међудржавних војних канала, који су од виталног значаја за одржавање добре комуникације и избегавање кризе“, додао је он, преноси Ројтерс.
Он је истакао да ће САД радити на томе да канали комуникације са Пекингом остану отворени како би се спречила погрешна комуникација, наводи британска агенција.
“Одржавање дијалога је недвосмислено још важније када смо у периоду појачаних тензија. Ми настојимо да деескалирамо те тензије и мислимо да дијалог има веома важану улогу у томе“, истакао је он, преноси Ројтерс.
Блинкен се осврнуо и на сарадњу Вашингтона и Пекинга у области климатских промена.
„Обустављање климатске сарадње не кажњава САД, оно кажњава свет, посебно свет у развоју“, навео је он, преноси Ројтерс.
Борба против климатских промена била је кључна област сарадње између две суперсиле и два највећа емитера гасова стаклене баште.
Преузмите андроид апликацију.