Почетна > Бизнис
Бизнис

Бивши канцелари Аустрије успешни бизнисмени

Након повлачења из политике бивши аустријски канцелари прешли су успешно у свет бизниса, па се, уместо политичких изјава, могу чути само вести о аквизицијама и улагањима.
Фото: Pixabay/manekj

Тако је Алфред Гузенбауер, након активног бављења политиком у редовима Социјалдемократске партије Аустрије (СПО), и вођења владе од 2007.до 2008., основао компанију која му доноси милионе.

Недавно је поново доспео у жижу интересовања јавности пошто је са својом компанијом „Гусенбауер Пројектентwицклунг &Бетеилигунг ГмбХ“ инвестирао у стартап „ЕлепхантСкин“, произвођача одрживих рукавица, које представљају алтернативу једнократним пластичним рукавицама.

Такође он инвестира и у узгој лососа на истоку Аустрије.

Међутим веће паре му доносе инвестиције у некретнине, те је Гузенбауер члан Надзорног одбора више компанија, у којима држи и мањи удео власништва аустријског тајкуна Рене Бенкоа.

Даље има функцију шефа Надзорног одбора грађевинског концерна Страбаг, и нуди саветничке услуге од Казахстана до Чилеа.

Његов наследник на функцији канцелара од 2008.до 2016.Вернер Фајман, о којем се од одласка са политичке сцене готово ништа не чује у јавности, са својим ранијим портпаролом Матијасом Ојлер Ролер покренуо је фирму „4Про Пројектманагемент-унд КоммуникатионсгмбХ“ која се бави развојем пројеката некретнина, а пружа и консултантске услуге.

Ове године Фајман је основао и фирму „ФМW Бератунгсунд Бетеилигунгс ГмбХ“.

Кристијан Керн, који је ушао у историју као канцелар са најкраћим мандатом, који је владу водио од маја 2016.до децембра 2017., ушао је из привреде у политику, и вратио се бизнису након „политичког живота“.

Најпре је отворио компанију која се бавила улагањима у нове технологије, а онда се вратио у железнички сектор где је шеф „Еуропеан Лоцомотиве Гроуп (ЕЛЛ)“ са седиштем у Бечу и Минхену, компаније која се бави изнамљивањем локомотива у путничком и транспортном саобраћају. Он сада управља са 170 локомотива Сименс-Вектрон.

Керн је ушао у политику са високе позиције у Аустријској железници (ОеББ).

Фирму, са којом је почео да се бави бизнисом после политике, оставио је бившој супрузи.

Најмлађи међу њима, Себастијан Курц, након напуштања политике, пре годину дана, посветио се улагањима у стартапове.

По повлачења из политичког живота Аустрије он се запослио у САД код милијардера Петера Тила као „глобални стратег“.

Такође је основао и сопствену фирму „СК Манагемент ГмбХ“ и заједно са аустријским инвеститором Александером Шицом компанију „АС2 К Бетеилигунгс ГмбХ“ преко које инвестира у старт-апове.

Тако је недавно инвестирао у дигитални претраживач за неговатеље.

Са израелским бизнисменом Шалевом Хулио, познатом по развоју софтвера за шпијунажу „Пегаз“ основао је компанију која се бави развојем инструмената за одбрану од сајбер напада на критичну инфраструктуру.

Alžir aplicirao za pridruživanje BRIKS-u

Преузмите андроид апликацију.