Русија ће изгубити енергетску битку коју води против Запада, сматра Фатих Бирол, извршни директор Међународне агенције за енергију (ИЕА), који такође оцењује да ће ова зима за свет бити тешка, а „идућа би могла бити још тежа“.
„Непосредно пре инвазије на Украјину око 65 одсто укупног руског извоза гаса ишло је у Европу и 55 одсто руског извоза нафте ишло је у Европу. Европа је била далеко највеће тржиште, највећи руски клијент, а Русија је заувек изгубила овог највећег клијента“, рекао је Бирол у интервјуу за Јуроњуз.
На питање да ли Русија може да замени европске клијенте онима из других региона, Бирол је рекао да то неће бити лако јер велики део руског гаса потиче из западног Сибира и затим гасоводима тече у Европу.
Он је потврдио да би изградња потпуно нових гасовода до Кине или Индије могла потрајати и до 10 година те да би изискивала пуно технологије и улагања.
„Не продајете лук на пијаци, већ природни гас. То је други посао“, казао је Бирол.
Бирол је говорећи о међународној кризи рекао да је реч о кризи невиђених размера и опсега, која изазива пустош у свим деловима света.
„Налазимо се усред прве истински глобалне енергетске кризе. Наш свет никада, али никада није сведочио енергетској кризи ове дубине и ове сложености. Седамдесетих година прошлог века имали смо нафтну кризу, али то је била само нафта. Сада имамо нафту, природни гас, угаљ, струју. Разлог је врло једноставан: Русија је највећи извозник енергије у свет“, рекао је шеф ИЕА.
Бирол описује Европу као „епицентар“ олује те је навео да је погрешно што се она десетинама година ослањала на јефтина руска горива.
Шеф ИЕА предвидио је да ће континент моћи да преброди надолазећу зиму без већих штета у привредном и друштвеном смислу, али само ако зима не буде предуга и прехладна.
Међутим, изразио је већу забринутост због идуће зиме и зиме 2024. године.
Навео је да његову забринутост изазивају три ствари: недостатак руског гаса у Европи, привредни опоравак Кине и строжи услови на тржиштима природног течног гаса.
„У следећих неколико година морамо да будемо спремни да се суочимо се са нестабилним и високим ценама енергије и морамо да пронађемо решења. Да будем врло искрен, ова зима ће бити тешка, а идућа би могла бити још тежа“, рекао је Бирол за Јуроњуз.
Преузмите андроид апликацију.