Бирманчевић и саиграчи исписали историју – Спарта сурово казнила грешке Салцбурга

Фудбалери Спарте из Прага уписали су прву победу у новом формату Лиге шампиона.

На свом стадиону су били бољи од екипе Салцбурга са 3:0 и тако су исписали историју овог славног клуба, који је актуелни првак Чешке.

Голове за екипу из Прага су постигли Каиринен, Олатунџи и Лачи, који су донели победу Спарти у Лиги шампиона после 7589 дана.

Спарта ће следећи меч у Лиги шампиона играти против Штутгарта на гостујућем терену, док Салцбург ће прве бодове у Лиги шампиона тражити на утакмици против Бреста на домаћем терену.

Чекали су навијачи Спарте 19 година да њихов тим поново заигра у Лиги шампиона. То су и написали на кореографији коју су истакли на старту меча, а њихови љубимци су их послушали и на прави начин су кренули окршај првог кола против екипе Салцбурга.

Нису у скоријем временском периоду имали обавеза у својим првенственим мечевима Спарта и Салцбруг. Због лоших временских прилика одложене су утакмице у Аустријском и Чешком првенству, што значи да су имали око 18 дана од последње утакмице.

Делује да је то више одговарало фудбалерима Спарте, који су много енергичније ушли у ову утакмицу.

Нису играчи Салцбурга издражли више од два минута, па је после изгубљене лопте Капалда, Хараслин повукао контру снажно шутирао са леве стране казненог простора, успео је Бласвич да заустави овај покушај, али се лопта одбила право на ногу Каиринена који је убацио у мрежу за вођство Спарте у раном делу меча.

Наставила је Спарта да диктира ритма на свом стадиону, гости су били мало под утиском рано примљеног гола, па им је требало мало времена да дођу до игре, да повежу редове.

То су домаћи могли да искористе када је Пресијадо био спретнији од свог чувара на десној страни терена, потом је упутио центаршут који је ишао право на главу Олатунџија, али је нападач Спарте промашио велику шансу и тако су домаћи остали на само једном голу вишка.

Неписано фудбалско правило јесте да када не искористите своје шансе, онда следи казна. То је могло да се деси само неколико минута после шансе Олатунџија. Вајзнер је изгубио лопту од Капалда, а Аргентинац је сјајно упослио свог саиграча, који јесте затресао мрежу, али је тај гол био поништен јер се пре тога налазио у офсајду.

Лукас Хараслин је био један од најбољих појединаца у првом делу меча, а то је могао да потврди и са голом, међутим имао је Чех две изгледне шансе, међутим његови покушаји су завршили прво у наручју Бласвича, а други преко гола.

После ових шанси, уследило је благо затишје на Летни, где се Спарта мало повукла што су фудбалери гостију могли да искористе. Успоставили су пас игру, дшли су до игре, а најближи голу је био Амар Дедић и Јео, чији су ударци отишли поред гола.

И онда поново шок за госте.

Нису поново добро избацили лопту са своје половине, она је дошла до Виктора Олатунџија, који је из прве фудбалски гађао, а за разлику од 15. минута сада је био прецизан и тако је повећао предност свог тима.

Могао је Боби Кларк који је у Салцбург стигао на позајмицу из Ливерпула да смањи предност Спарте пред крај првог полувремена, али је његов ударац из слободњака отишао преко гола, тако да су фудбалери Салцбурга први део меча окончали без шута у оквир гола.

Још један бивши фудбалер Ливерпула се нашао на терену, то је Стефан Бајчетић који није пружио бог зна какву партију, тачније утопио се у сивило екипе Салцбурга, која по именима има бољи и квалитетнијји тим од Спарте, али то нису показали у првом делу меча.

Што се тиче српског репрезентазивца Вељка Бирманчевића, нисмо пуно видели од њега у нападачком делу терена, у првом делу меча је био употребљивији у дефанзиви, где је можемо рећи коректно обавио своје задатке.

Енергичнији улаз у друго полувреме су имали фудбалери Салцбурга који су тако покушали да што пре дођу до гола и тако уведу овај у другачији ток.

Те је Амар Дедић у 51. минуту меча први пут упутио ударац у оквир гола, али је тај покушај био исувише слаб, па голман Спарте није имао проблема да заустави овај покушај фудбалера Салцбурга.

И онда слична ситуација као са првог дела меча када је Салцбург био бољи на терену, али је Спарта на крају дошла до гола.

Нова грешка гостију на својој половини која их је коштала бољег резутлата на овом мечу. Сада је уследила нова грешка, после које је Олатунџи дошао до лопте, није био себичан те је додао лопту до Лачија који је извео магију и преварио тројицу играча Салцбурга и онда му је остао лакши део посла да лопту само проследи у празну мрежу за нову најубедљивију предност свог тима.

Могао је и Вељко Бирманчевић да се упише у листу стрелаца, али је његов ударац после соло продора по левој страни завршио тако што је Бласвик одбранио.

Наравно да су тренери обе екипе у другом делу меча правили много промена што је условило да ритам меча како се утакмица ближила крају опадне, па тако нисмо видели неке опасне шансе на обе стране иако су се фудбалери Салцбурга покушали да смање штету.

Вредно помена јесте да је финиш меча на терену дочакао Петар Ратков, он је на терену био од 83. минута.

Могао је Адам Дагим да смањи предност Спарте, али је његов покушај из волеја отишао далеко пред гола, што је била и последња шанса на овом мечу, у којем је Спарта бриљирала и на крају заслужено однела сва три бода.

Dragan Stojković: U savremenom fudbalu nijanse određuju razvoj situacije na terenu