Почетна > Србија
Србија

Билатерални односи Србије и Турске на историјском максимуму

Председник Велике народне скупштине Турске Мустафа Шентоп боравиће данас у званичној посети Србији.
Фото: Wikimedia Commons/BudoBre

Предвиђено је да се председник турског парламента састане са председником Скупштине Србије Ивицом Дачићем, као и са председником Србије Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић, речено је Танјугу у Амбасади Турске у Београду.

Уочи посете, Шентоп је за Танјуг рекао да је веома срећан што долази у посету Србији у периоду када се билатерални односи две земље налазе на свом историјском врхунцу.

„Билатерални односи наше две земље се у значајној мери огледају у сарадњи две скупштине, које представљају институције воље народа. У септембру смо угостили Дачића у Турској. Верујем да ће моја узвратна посета додатно ојачати међускупштинску сарадњу и учврстити дубоко укорењене пријатељске односе наше две земље“, рекао је Шентоп.

Он је изразио задовољство због брзог развоја билатералних односа и узајамних контаката који се неометано реализују упркос пандемији.

„Пријатељство председника Реџепа Тајипа Ердогана и председника Србије Александра Вучића у великој мери је допринело да односи досегну овако изврстан ниво. Предвиђено је да председник Вучић ускоро дође у Турску на трећи састанак Високог савета за сарадњу и том приликом ће бити потписан низ споразума који ће додатно ојачати правну инфраструктуру наших односа“, рекао је Шентоп.

Указао је да је све већи број турских представништава је још један важан показатељ развоја односа са Србијом, уз подсећање да је 1. септембра отворен Генерални конзулат у Новом Пазару, и најаву да ће догодине бити отворена конзуларна канцеларија у Нишу.

Такође, напоменуо је да се и економски и трговински односи брзо развијају, те да је прошле године трговинска размена, која сваке године обара нове рекорде, износила 1,5 милијарди долара.

„Предвиђа се да ће ове године бити близу две милијарде долара. Сигурним корацима се напредује ка циљу од пет милијарди долара који су зацртали наши председници“, додао је председник турског парламента.

Додао је да турска улагања у Србији премашују 250 милиона долара, а више од 1.200 турских компанија активно послује у Србији и у значајној мери утиче на њен брз економски развој.

Турске фирме запошљавају 8.000 радника, а Шентоп је истакао да председник Турске у свакој прилици показује одлучност да се те бројке увећају.

Додао је и да је ове године између две авиокомпаније „Туркиш Ерлајнза“ и „Ер Србије“ постигнут договор о увођењу нових дестинација за летове, па ће турски авиопревозник 23. децембра први пут у историји летети на релацији Анкара-Београд.

„Јасно је да ће ти аранжмани утицати на повећање броја туристичких и пословних посета“, уверен је Шентоп.

Према његовим речима, охрабрује податак да „туристичке“ бројке достижу оне од пре пандемије – закључно са октобром, Турску је посетило 203.000 туриста из Србије, што је за 78 одсто више него претходне године, док је 41.000 турских туриста посетила Србију, што је 89 процената више него лане.

„Безвизни режим отвара нашим грађанима лакши пут за боље упознавање и у великој мери доприноси развоју туризма. Ове године је Турску туристички посетило око 200.000 држављана Србије и та бројка је сваке године расте. Ми тиме, наравно, нисмо задовољни, већ нам је циљ да привучемо најпре 500.000, а онда и милион туриста из Србије“, рекао је Шентоп.

Он је подсетио и да Турска агенција за међународну сарадњу (ТИКА) спроводи пројекте у циљу очувања заједничке историјске и културне баштине у Србији, у којој је закључно са 2020. годином реализовано 308 пројеката.

Набраја да је Турска од 1992. обезбедила стипендије за 1.200 студената из Србије, док расте број студената који долазе у Турску на дипломске и постдипломске, додајући да је увођење турског као изборног језика у Филолошкој гимназији у Београду представља позитиван помак на пољу интересовања за турски језик у Србији.

Турска лира бележи историјски опоравак, ојачала још 15 посто

Преузмите андроид апликацију.