Политичка криза у БиХ трајаће још дуго, ако је судити по ставовима лидера партија с обзиром на то да у овом тренутку свако води своју политику у којој нема ничег заједничког.

Док Срби траже дијалог од којег у овом тренутку у БиХ сви беже, Бошњаци призивају интервенцију међународне заједнице оличену у Кристијану Шмиту, а Хрвати инсистирају на изменама Изборног закона БиХ,пишу бањалучке Независне новине.
Једино заједничко им је, кажу, то што се сви позивају на Устав БиХ и Дејтонски мировни споразум, а како време одмиче и како се приближава изборна година у БиХ, решења је све мање.
”Република Српска жели дијалог, а не диктат. Бошњачка политичка сцена, дајући ветар у леђа Кристијану Шмиту, још више распламсава тензије у БиХ. Ми желимо своја права која су нам дата у Уставу и немамо ниједан проблем у БиХ. Њихов примарни циљ је унитаризација БиХ. Ми прихватамо да они имају свој легитимни циљ, али имамо га и ми.
Доласком Шмита, чије деловање потпуно одбацујемо, поново је та тема актуелизована. Све његове одлуке желимо поништити, јер другачије неће моћи”, рекао је недавно Милорад Додик, председник Републике Српске.
Додиков позив на дијалог и договор већ месецима одбијају представници бошњачких политичких партија и кажу да се с њим нема шта разговарати и да се са “бегунцима од правосуђа не преговора”.
Наглашавају и да управо Додик има највећу одговорност за постојећу кризу, и његово деловање оцењују као “напад на уставни поредак”.
За разлику од Додика, Бошњаци, небитно из које партије долазе, призивају асистенцију међународне заједнице, укључујући и ЕУФОР, од којег траже да ухапси Додика. У неколико наврата позвали су и Шмита да реши политичку кризу, јер како наводе, он има овлаштења да то уради.
“Високи представник има решење у својим рукама”, рекао је Елмедин Конаковић, министар спољних послова БиХ и лидер НиП-а, додајући да ће лобирати код међународне заједнице да има свест о томе.
Рекао је и да није оптимистичан када је реч о политичком договору те да “Шмит мора преузети одговорност”, а све је рекао у контексту тога да Шмит наметне измене Закона о Савету министара БиХ како би неко други, уместо председавајуће Савета министара БиХ, могао да предложи именовање министра.
Док Срби позивају на дијалог, Бошњаци на интервенцију међународне заједнице, Хрвати траже измене Изборног закона на начин да им Бошњаци не бирају члана Председништва БиХ као што је сада случај са Жељком Комшићем. За разлику од раније, представници Хрвата све чешће спомињу и формирање још једне федералне јединице, што је у потпуности супротно ономе чему теже Бошњаци, а то је што јача БиХ.
“Могуће су бројне промене, а ако желимо дугорочно функционисати као нормално уређено друштво, можда ћемо се морати ослободити нагласка на национализму. Ако имате три федералне једнице, решили сте апсолутно све. Све пресуде Суда у Стразбуру биле би проведене, а пут према Европској унији отворен. Имали бисмо у тој структуру дисконтинуитет територија, а решења би следила економску, привредну, саобраћању и инфраструктурну логику. На темељу тога постојале би три федералне јединице, препознатљиве с већинама бошњачке, српске и хрватске структуре. Наравно да је то будућност”, рекао је Драган Човић, председник ХДЗ-а.
Ова изјава Човића и његово инсистирање на измени Изборног закона БиХ довољни су да Бошњаци за политичку кризу у овом тренутку оптужују, осим Додика и СНСД-а, и ХДЗ, а који истовремено позивају у нову коалицију.
Каква је ситуација на релацији Бошњаци – Хрвати у БиХ, можда најбоље говори изјава Бакира Изетбеговића, председника СДА, који је рекао да већ данас може прогнозирати скору свађу Конаковића са Човићем.
“Сад ће му требати још свађа са Човићем да би политички преживио следеће изборе. И предвиђам да ће се тако и десити”, рекао је недавно Изетбеговић.
Каква је политичка ситуација у БиХ, можда најбоље говори то што у једној изјави Конаковић, говорећи о ХДЗ-у и Човићу, каже да су “његови наступи у последњих неколико месеци некоректни”, а неколико минута након тога да се овај мандат “тешко може ефикасно завршити без ХДЗ-а”, подсећају Независне.
Без задржавања на граничним прелазима, само камиони на Батровцима чекају 60 минута
Преузмите андроид апликацију.