Почетна > Свет
Свет

Би-Би-Си: ‘Сталожени’ Киличдароглу сушта супротност ‘снажном’ Ердогану

Кемал Киличдароглу, који је са Реџепом Тајипом Ердоганом ушао у други круг председничких избора у Турској, председник је Републиканске народне партије (ЦХП) последњих 13 година, и, како наводе светски медији, сушта је супротност Ердогану.
Фото: Танјуг/AP Photo

Би-Би-Си оцењује Киличдароглуа као мирног и сталоженог човека, толико да “понекад излуђује чак и сопствене колеге“, што је у супротношћу са “снажним“ турским председником.

У анализи његове каријере и његових шанси на изборима, британски јавни сервис наводи да Киличдароглу није очигледан кандидат за изборе, али да је упркос томе од 2010, када је изабран за председника своје странке, градио репутацију и да се данас сматра једним од најреспектабилнијих политичара у Турској.

Киличдароглу рођен је 1948. у граду Тунџели на истоку земље, у породици мањинских Алевитских муслимана, студирао је економију у Анкари и након година каријере у јавним службама, стекао је репутацију заклетог борца против корупције.

“Када сам га упознала, помислила сам да он није револуционарни вођа, већ више човек еволуције. Он се фокусира на свој циљ, држи га се невероватно спокојно и придобије вас за своју ствар. Веома је усредсређен када се одлучи на нешто“, рекла је бивша партијска колегиница Мелда Онур.

Након што је седам година био члан парламента, био је кандидат за градоначелника Истанбула, а упркос поразу, стекао је поштовање пошто је освојио 37 одсто гласова.

Киличдароглу је преживео низ насилних напада током своје политичке каријере, па се за њега сматра да је турски политичар који је најчешће био мета напада, а на последњим митинзима уочи јучерашњих избора носио је панцир.

Када је 2014. требало да се обрати посланицима своје странке, посетилац скупштине га је давапута ударио, али је Киличдароглу мирно реаговао и након инцидента рекао да је “пут ка демократији препун препрека“.

Његов конвој је 2016. напала је курдска милитантна група ПКК, а следеће године избегао је покушај бомбардовања Исламске државе.

Преживео је покушај линча 2019. на сахрани једног војника, а након што га је полиција одвела на сигурно, он је рекао: “Ови покушаји нас не могу зауставити“.

У 13 година на челу ЦХП-а, он је учинио своју странку привлачнијом за различита гласачка тела, односно, како је сам рекао, “пригрлио је различите боје у земљи“.

На видео снимцима које је објављивао на друштвеним мрежама, младим гласачима се обраћао на тему осетљивих политичких питања, као што је питање Курда или мањински Алевита.

Успео је да иза себе уједини шест опозиционих партија, које, како се наводи, немају много тога заједничко.

„Никада нисам чуо ни реч мржње из његових уста. Он би могао да се наљути на некога, али се смири и онда тој особи лако опрости“, рекао је његов близак сарадник Окан Конуралп.

Турска иде ка другом кругу председничких избора јер резултати на основу 98,55 одсто пребројаних гласова јуче одржаног првог изборног круга показују да је актуелни председник Ердоган освојио 49,39 одсто гласова, а л Киличдароглу 45 одсто.

Ни Ердоган, кандидат Странка правде и развоја (АКП) ни Киличдароглу нису успели да у првом кругу освоје више од 50 одсто гласова колико је потребно за победу и одмериће снаге у другом кругу који ц́е бити одржан 28. маја.

Erdogan zadovoljan preliminarnim rezultatima prvog kruga predsedničkih izbora

Преузмите андроид апликацију.