Најбогатији човек у савременој историји света, Џеф Безос, постао је још богатији јер су акције Амазона нагло скочиле након вести да Пентагон отказује контроверзни уговор о рачунарству у облаку са америчким технолошким гигантом Мајкрософтом.
Акције Амазона порасле су за 4,7 посто после саопштења Пентагона о раскиду уговора, чиме је Безосово нето богатство за само један дан увећано за 8,4 милијарде долара.
Безос, који се раније ове недеље званично повукао са места главног извршног директора Амазона, али је задржао власнички удео од 10,3 процента у компанији, сада вреди 211 милијарди долара, што је историјски рекорд откако је „Блумберг“ 2012. године почео да прати нето вредност светских милијардера.
Претходни рекордан ниво, од 210 милијарди долара, на кратко је држао извршни директор „Тесле“, Илон Маск, у јануару ове године, али је његово богатство од тада спласнуло на „само“ 181 милијарду долара, што га чини другом најбогатијом особом на свету, испред француског могула луксузне робе Бернара Арноа, који је „тежак“ 168,5 милијарди долара.
Пентагон је у уторак објавио да раскида уговор о рачунарству у облаку вредан 10 милијарди долара, познат као Заједнички одбрамбени инфрастуктурни подухват, који је потписао са Мајкрософтом 2019. године.
“Због промене технолошког окружења постало је јасно да Једи уговор, који се већ дуго одлаже, више не испуњава захтеве за попуну пазнина у капацитетима Министарства одбране“, наводи се у званичном саопштењу Пентагона.
То би могло да значи да се Министартсво одбране спрема да посао развоја његове технологије рачунарства у облаку подели између Мајкрософта и Амазона, али и других фирми за сајбер технологију, оцењује се у тексту.
Амазон се више пута жалио због одлуке бившег америчког председника Доналда Трампа и његове администрације да се уговор додели Мајкрософту, оцењујући да је она била политички мотивисана.
Споразум је „замрзнут“ након што је Амазон поднео тужбу оспоравајући Трампов избор и тврдећи да је он због анимозитета према Безосу вршио притисак на војне званичнике да посао повере Мајкрософу, а не Амазону.