Почетна > Србија
Србија

Без расправе о НАТО агресији на седнице Савета безбедности Уједињених нација

Земље чланице Савета безбедности Уједињених нација (СБУН) нису изгласале да се на дневни ред седнице, која је завршена у Њујорку, стави иницијатива Русије да се расправља о 25. годишњици НАТО агресије на СР Југославију 1999. године, али је седницу обележила расправа амбасадора Русије и Француске о том питању.
Фото: Танјуг/AP Photo/Seth Wenig, File

За одржавање седнице гласале су Русија, Кина и Алжир, није било гласова против, али је било уздржано 12 чланица СБУН – Француска, Велика Британија, САД, Еквадор, Гвајана, Јапан, Малта, Мозамбик, Јужна Кореја, Сиера Леона, Словенија и Швајцарска.

Пре гласања, али и после њега, седницу је обележила расправа амбасадора Русије и Француске при Уједињеним нацијама који су имали различите погледе на тему седнице.

Амбасадор Француске при Уједињеним нацијама Никола де Ривијер рекао је да је то предложила Русија без консултација са Србијом која је стављена пред свршен чин.

„Рекао сам српским дипломатама да оваква седница неће бити одржана. Позивам представника Руске федерације да, рецимо сутра, одржи овакву расправу у ариа формату. Данас немамо другог избора него да приговоримо на привремени дневни ред који је управо најавио председавајући. Одговорност овог Савета је међународни мир и безбедност и да се то одржи. И тешко је видети како ће се одржати данашњи састанак“, рекао је француски амбасадор и додао да Русија „цинично“ користи интервенцију 1999. године да оправда свој рат против Украјине и агресивну спољну политику у Грузији 2008. и на Криму 2014. године.

Он је подсетио и да је председник Србије Александар Вучић 10. фебруара говорио пред Саветом безбедности УН о ситуацији на КиМ, на захтев Србије.

“Овај Савет одмах је прихватио његов позив. Савет безбедности се и даље бави питањем Косова и применом Резолуције 1244, а ми настављамо да помажемо странама да раде на решењу. Председник Вучић је увек био добродошао за овим столом. На то нема приговора“, рекао је Де Ривијер.

Руски амбасадор при УН Василиј Небензја рекао је да је јасно да се известан број чланица противи оваквој расправи јер је „агресија НАТО покренута под лажним претекстом“, због чега ово питање „није везано за историју већ и за ствари које се на Косову дешавају и сада“.

Небензја је, истовремено, навео да је овај састанак у програму рада за март који је доступан свима, али да је Француска тек данас довела у питање ову тачку дневног реда и истакао да се ових дана читав свет сећа жртава трагичних догађаја на Балкану, чији је узрок била илегална агресија НАТО-а.

„Разумем да је за представнике НАТО-а за овим столом непријатно да ово чују и да се о томе расправља. Ових дана се цео свет сећа жртава трагичних догађаја на Балкану, чији је повод била незаконита агресија НАТО-а под лажним слоганом интервенције под маском Савета безбедности. Разумем да представницима НАТО-а за овим столом ово није згодно да чују и дискутују, али то је реалност која је везана не само за историју већ и за оно што се сада дешава на Балкану. И желео бих да подсетим у корист наших француских колега који се позиционирају као веома упућени у процедуре Савета безбедности да је састанак који смо тражили већ сазвало јапанско председништво и то је потврђено кроз мрежу политичких координатора. Овај састанак је у програму рада Савета за март, за месец март, а тек данас смо сазнали да француска делегација планира да доведе у питање сазивање овог састанка“, рекао је Небензја.

Он је затражио да се одржи отворени брифинг у Савету безбедности о последицама НАТО агресије на СРЈ по међународни мир и безбедност у свету.

Након гласања, када је одлучено да се 25. година од НАТО агресије СРЈ не стави на дневни ред, за реч се јавио заменик кинеског амбасадора при УН, Генг Шуанг који је рекао да је Кина подржала одржавање седнице, изражавајући жаљење што су неке чланице имале другачије мишљење.

„Разочарани смо исходом гласања… Пре него се разиђемо морам да кажем да НАТО бомбардовање проузроковало и веома болан тренутак који кинески народ никада неће заборавити – 7. маја, НАТО предвођен Сједињеним Америчким Државама испалио је више ласерски вођених пројектила и бомбардовао кинеску амбасаду у СРЈ, што је прозроковало смрт тројице кинеских новинара и повреде више од 20 кинеских дипломатских представника“, рекао је Шуанг.

Како је рекао, то је била флагрантна повреда кинеског суверенитета и озбиљна повреда осећања народа Кине, као и огромно кршење међународног права.

„Народ Кине не подржава мржњу, али историју никада нећемо заборавити. Не подржавамо ни да се насиљем одговара на насиље, али никада нећемо дозволити да се ово понови“, рекао је он.

Представник Словеније рекао је да предлози попут овог не доприносе изградњи поверења, већ настоје да поделе и политизују ово тело.

„Оно чега се сећамо је огромна страдања и убијања цивила, маса избеглица. Сећамо се рата. Сећамо се неспособности Савета да делује када је потребно. Сећамо се неуспешних мировних иницијатива и сећамо се страха од понављања етничког чишћења. Бивша Југославија се распала у разорном рату. Сваки њен народ прошао је тешка искушења, неке трагичније од других. Али то је био болан период за свакога. Три деценије касније ране још зарастају, али и даље боле. Не видимо вредност у поново их отварају. Државе немају заједнички наратив о историји ратова на простору бивше Југославије. Све земље су, међутим, сагласне око заједничке будућности, а то је улазак у Европску унију и њен мировни пројекат. Апелујемо на Руску Федерацију и све остале чланице Савета безбедности да остану фокусиране на главну улогу овог тела, а то је одржавање међународног мира и безбедности“, рекао је представник Словеније.

Седници Савета безбедности УН присуствовали су министар спољних послова Србије и први потпредседник владе Ивица Дачић, стални представник Србије при УН амбасадор Немања Стевановић и амбасадор у Вашингтону Марко Ђурић.

Седница је заказана на иницијативу Русије поводом 25 година НАТО бомбардовања СРЈ, а руска Државна дума је прошле недеље усвојила нацрт документа о НАТО агресији на СР Југославију којим ће се обратити УН.

У документу је оцењено да су агресијом створене претпоставке за нове војне акције широм света под „маском наводне борбе за вредности слободе и демократије“.

Тим документом позивају УН, да осуде војну операцију земаља НАТО против суверене Југославије, да се супротставе покушајима мењања историјске истине о трагичним догађајима 1999. у корист Запада и да предузму мере како би се земље чланице НАТО позвале на међународно-правну одговорност за агресију која је извршена без одлуке СБ УН.

Седница СБ УН била је и једна од тема разговара који су у четвртак у Москви имали Дачић и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

Ваздушни напади НАТО-а на СРЈ, извршени без одобрења Савета безбедности УН, трајали су од 24. марта до 10. јуна 1999. године.

НАТО бомбардовање довело је до смрти више од 2.500 људи, укључујући 87 деце, а причињена је штета од сто милијарди долара.

Потпредседник Владе Србије Ивица Дачић и министар спољних послова поручио је након седнице да НАТО и његове чланице нису имале основ утемељен у међународном праву за агресију на Југославију пре 25 година и додао да је цинично да данас Србија у Савету безбедности није могла ни да говори о томе.

„Употреба силе у међународним односима је нелегална и представља представља кршење темељних принципа и правила међународног права. То су и саме чланице НАТО-а говориле, квалификујући ту акцију као нелегалну али легитимну употребу силе у циљу заустављања наводне хуманитарне катастрофе“, рекао је Дачић.

Додао је да је цинично што данас Србија у Савету безбедности није могла да говори о томе, а пре 25 година нису ни питали Савет безбедности да ли ће да бомбардују Србију.

„Поред бомби не можете још ни да кажете о свему томе, е то говори о међународном правном поретку и међународном праву. То говори о томе да ли УН и Савет безбедности и даље постоје“, рекао је он.

Навео је да самовољна употреба оружане силе није допуштена, једино је могућа у строго дефинисаним условима који су предвиђени повељом УН.

„НАТО и његове чланице нису имале основ утемељен у међународном праву за агресију на Југославију. Зато што је у питању свих ових година и деценија била нелегална борба за отцепљење Косова од Србије и Југославије“, рекао је он.

Он је истакао да су сви сведоци да у Савету безбедности сви говоре о територијалном интегритету, а једино нико не говори о територијалном интегритету Србије.

„Могуће је да се дигне ОВК која је била на линији терористичких организација, они поведу борбу за отцепљење Косова не од Милошевића, већ и пре њега… Неколико векова се води борба за отцепљење Косова од Србије и рушење нашег територијалног интегритета“, рекао је Дачић.

Додао је да је бомбардовање нелегално и да није добило никакво правно покриће ни након 1999. године.

„Ми нисмо били овде да бисмо говорили о односу Русије, Америке и Француске, већ о агресији на СРЈ, која је изведена без одлуке овог тела и која је била преседан, као и данашња одлука током процедуралног гласања“, рекао је Дачић.

Према његовим речима, проблем је у томе што се све ради преко леђа Србије и српског народа.

„Та агресија ће заувек остати злочин који не можемо да заборавимо“, рекао је Дачић.

Он је упитао како ће СБ УН спречити агресију на неку другу земљу ако не може ни да расправља о бомбардовању СРЈ 1999. године.

„Поставља се питање да ли постоји међународни поредак, а одговор на то питање сви знају“, истакао је Дачић.

Дачић се медијима обратио након што земље чланице Савета безбедности Уједињених нација данас нису изгласале да се на дневни ред седнице, која је завршена у Њујорку, стави иницијатива Русије да се расправља о 25 годишњици НАТО агресије на СР Југославију, истичући да су током агресије гађани градови, тргови, улице, пијаце, мостови, болнице широм Србије, а не само на Косову и Метохији.

“Какво је то етничко чишћење изведено на Косову? Како је могуће да је резултат етничког чишћења то да је у 437 насељених места на Косову јужно од Ибра, у којима су живели Срби потпуно етнички очишћено 312 насеља? У тој Приштини је живело 40.000 Срба деведесетих година, сада их живи неколико стотина. Је ли то етничко чишћење Албанаца или Срба“, рекао је Дачић, уз оцену да, шта год да се десило, није могло бити ни повод ни разлог за бомбардовање Србије.

“Током ваздушне агресије НАТО убијено је 2.500 цивила, међу њима 89 деце и 1.031 припадник Војске и полиције, који нису напали неку другу земљу, већ је бранила своју земљу Србију“, рекао је Дачић додајући да је рањено око 6.000 цивила, од тога 2.700 деце.

Он је истакао да је током напада извршено 2.300 удара и бачено 22.000 тона пројектила међу којима 37.000 забрањених касетних бомби и 15 тона бомби са осиромашеним уранијумом.

“Разорен је велики део инфраструктуре, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе, храмови, цркве и манастири. Разорено је 50 одсто производних потенцијала Југославије, уништена је трећина енергетског система земље. Бомбардована је амбасада Кине у Београду, погинуло је двоје људи. Зграда РТС-а у Београду уништена је 23. априла, када је погинуло 16 новинара и исто толико рањено. Здање РТ Војводине, срушено 3. маја 1999. године – на Међународни дан медија“, рекао је Дачић.

Он је навео да је прекршен члан 35. Додатног протокола Женевске конвенције, тако што су уништене рафинерије нафте и хемијских постројења у Београду, чиме је проузрокована дугорочна и ненадокнадива штета по животну средину.

Дачић је оценио да израз “колатерална штета“ звучи “посебно цинично, дехуманизовано и деперсонализовано“.

“То је осмишљено тако да умири савест оних који су починили злочине над цивилима. Дужан сам да подсетим да је најмлађа жртва агресије била Бојана Тошовић из Мердара која је имала само 11 месеци када је страдала од последица бомбардовања. Двогодишњи Марко Симић из Новог Пазара преминуо је у рукама свога оца. Трогодишња Милица Ракић убијена је у купатилу своје куће током бомбардовања Батајнице касетним бомбама“, рекао је Дачић и додао да ће страдала деца, “којима је заувек заустављено детињство“ остати вечни симбол страдања невиних жртава.

Навео је да је приликом напада на путнички воз у Грделичкој клисури, који је НАТО окарактерисао као несрећу, погинуло 15 цивила, док је 44 рањено.

“Касетном муницијом је гађана пијаца у Нишу где је 15 цивила убијено. Акушерско-гинеколошке клинике, породилишта, болнице, домови здравља. Какви су то војни циљеви? Каква је то хуманитарна катастрофа или хуманитарни разлози били потребни да се овакви злочиначки потези агресије НАТО-а спроведу“, рекао је Дачић.

Подсетио је да је од 10. јуна 1999. године, од доласка НАТО, до данас на Косову и Метохији извршено 9.407 етнички мотивисаних напада на физичка лица и имовину, у којима је 666 Срба и других неалбанаца изгубило живот, где је повређено 1.471 лице, киднаповано 1.092, порушено и спаљено 33.411 кућа и станова, оштећено 232 верских објеката и 63 културно-историјских споменика“, рекао је Дачић на конференцији за медије у седишту Уједињених нација у Њујорку.

Додао је да је уништено и оштећено 9.750 надгробних споменика на 275 српских гробаља.

Он је истакао да се питање територијалног интегритета посматра на нивоу двоструких стандарда и кроз однос великих сила, додавши да Србија није никога напала, већ да је бранила сопствени територијални интегритет.

„Косово је желело отцепљење од Србије и за то је користило терористичку организацију тзв. Ослободилачку војску Косова, уз помоћ западних исламистичких земаља“, навео је Дачић, подсетивши да је тзв. ОВК била на листи терористичких организација.

Додао је да о томе постоји јасни подаци о којима су говорили и поједини западни званичници.

Стални представник Русије при Уједињеним нацијама Василиј Небензја поновио је након седнице СБУН да је данашњи дан сраман за Савет безбедности УН јер, како је навео, земље чланице које су бомбардовале СР Југославију 1999. године, нису хтеле да говоре о томе.

„Наш предлог није био одбијен када смо предложили одржавање седнице. Сазнали смо да ће ово питање бити стављено на процедурално гласање тек данас у 12 часова. Ја то сматрам још једном епизодом дипломатске агресије Француске у Савету безбедности“, рекао је Небензја новинарима у Њујорку.

Он је додао да је ово био тужан и сраман дан за СБ УН јер НАТО чланице које су 1999. године нанеле, како је навео, страшне патње народу бивше Југославије, једноставно нису хтеле да причају о томе.

„Покушали су да ућуткају оне који су хтели да о томе говоре. То се све дешавало пред српским министром спољних послова, што је срамота и брука“, рекао је Небензја.

Он је навео да је један од разлога за то можда и то што се земље које су бомбардовале СРЈ плаше своје законске одговорности, додавши да те земље нису хтеле да чују истину.

На питање да ли Русија припрема неки нови корак, руски дипломата је рекао да постоје редовни састанци СБ УН о ситуацији на КиМ, али да ће размислити о даљим корацима.

Dačić: Sednica Saveta Evrope upriličena da bi se tzv. Kosovu obezbedila nezavisnost

Преузмите андроид апликацију.