Старији грађани и брачни парови који живе сами у Сремским Карловцима, захваљујући новцу који је општина добила од Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања за услуге из домена социјалне заштите и учешћем локалне самоуправе у финансирању, од априла поново могу да рачунају на помоћ у кући, која обухвата основно спремање просторија у којима бораве корисници, набавку намирница, припрему лаганих оброка, одлазак по рецепте и лекове, плаћање комуналних рачуна, уношење огрева, задовољавање основних хигијенских потреба…
Ова услуга пројектована је за највише 25 корисника и бесплатна је. Пружаће се у наредних шест месеци. Суграђани могу да преузму образац у пријемној канцеларији у Магистрату, Трг Бранка Радичевића 1, да се обрате Одељењу за друштвене делатности или патронажној сестри и поднесу захтев.
Руководилац Одељења за друштвене делатности у карловачкој општини Нада Остојић Агбаба каже да се та услуга социјалне заштите пружа грађанима Сремских Карловаца – старијим брачним паровима, самцима, болесним и слабо и потпуно непокретним последњих десет година у континуитету.
„Услугу финансирају Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и општина“, објашњава Нада Остојић Агбаба.
„Влада значајно интересовање суграђана за ту врсту помоћи. Током месец дана када се прави пауза због потписивања нових уговора, они се јављају и траже да се настави што је нама знак да постоји потреба за тим. Пружање помоћи суграђанима у превазилажењу основних животних, социјаланих и здравствених проблема је део општинске Одлуке о социјалној заштити“.
У новом циклусу помоћи у кући ту услугу ће пружати лиценцирана новосадска фирма „Феликс домус“, која то ради последњих неколико година у Карловцима. Две геронто-домаћице имају обавезу да обилазе пријављене и обављају им послове за који постоји договор.
„Набавка лекова, одлазак код лекара и у куповину, доношење огрева, спремање куће, помоћ око личне хигијене – неке су од услуга које геронто-домаћице пружају корисницима, а то је значајна помоћ за оне који не могу сами све то да обаве“, каже Нада Остојић Агбаба.
„Нама је битно да можемо да подигнемо квалитет живота наших суграђана. Ми ћемо у другој половини године послати захтев Министарству за рад за додатне паре како бисмо могли и у октобру, новембру и децембру да обезбедимо старима помоћ у кући“.
Наша саговорница напомиње да су у ресорном Одељењу за друштвене делатности дошли до закључка да Одлуку о социјалној заштити из 2017. треба допунити. Како каже, није реч о усклађивању са законом него управо додавању неких нових видова заштите.
„Приметили смо да неким нашим суграђанима треба персонална асистениција. До сада смо плаћали личне пратиоце за ученике и грађане који су имали потребу за таквом услугом. Осим приступачности, локална самоуправа људима са инвалидитетом треба да пружи још понешто што је гарант њиховог достојанственог живота – да им омогући да се школују, раде, воде друштвени живот“, закључује нада Остојић Агбаба.
Преузмите андроид апликацију.