Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Bešenovačko jezero – Spoj tirkizne vode i belog kamena

Fruška gora obiluje mirnim vodama pogodnim za plivanje, pecanje, posmatranje ptica ili prosto lenjo uživanje u prijatnom ambijentu. Na Fruškoj gori se nalazi 16 veštačkih jezera, od kojih je 13 izgrađeno za potrebe navodnjavanja i sprečavanja plavljenja obradivih površina.
Foto: Wikimedia commons/Goonie Bagheera

U selu Bešenovo nalazi se Bešenovačko jezero ili Beli kamen, koje vas svojom tirkiznom bojom i belim kamenom može zavarati da ste negde na Mediteranu.

Iako ovo formalno nije kupalište, sa sigurnošću možemo reći da je najpopularnija fruškogorska destinacija za brčkanje u prirodi. Ovaj dragulj nastao je udruživanjem prirode i čoveka, odnosno nekada je bio rudarski kop laporca u sklopu beočinske fabrike cementa.

Razlog zbog kojeg ćete čuti da se ovde ne preporučuje kupanje, ili da je zabranjeno, jeste velika dubina jezera, koja ne nekim mestima broji više od 50 metara, pa se dešavalo da dođe i do utapanja. Zbog toga se preporučuje veliki oprez.

Uprkos tome, na Bešenovačkom jezeru je vrlo često velika gužva, posebno vikendom. Ovo mesto najčešće posećuju mladi željni kupanja i druženja, ali i porodice sa decom. Voda je kristalno čista a vidljivost je preko metar i po.

Veruje se da je zbog svog mineralnog sastava voda lekovita, ali i blato, pa tako možete videti starije posetioce kako se mažu njime. Okolina jezera nije uređena, ima puno velikog kamenja i strma je, te ako želite da zauzmete pogodno mesto za sunčanje, najbolje je da odete u prvom delu dana. Prilazi jezeru su na nekim mestima pristupačni pa možete povesti i svoje kućne ljubimce, kako bi se i oni rashladili.

U plićaku ćete opaziti jata sitnih riba, ali, ako ste pecaroš, ne očekujte da će ovde „trzati“ veći primerci. Okolina jezera nudi i pozicije u hladu grana, ali možete i sami da osigurate mesto sakriveno od sunca tako što ćete poneti suncobran ili šatorsko krilo.

Skoro sva izletišta na Fruškoj gori su već puna

Preuzmite android aplikaciju.