Берба купина у Поморавском округу на око 600 хектара је у пуном јеку, купине су квалитетне, пуне шећера и суве материје, а откупна цена је око три до четири пута већа него прошлих година, када су многи купињаци у овом крају посечени због ниске откупне цене.
То враћа осмех и наду, купина ће постати рентабилна, платиће се трошкови производње и остати „нека зарада“, престаће крчења купина, оценили су данас за Танјуг узгајивачи у овом делу Србије. Они очекују да ће цена „још мало порасти“, а сада је хладњачари плаћају око 200 динара за килограм, зависно од квалитета и сорте.
Радиша Петровић из Секурича, општина Рековац, који плантажу купина има крај старог пута Јагодина – Крагујевац, изјавио је данас Танјугу, да је откупна цена, прошле године била 50 и 60 динара за килограм и „са таквом ценом, због великих и скупих улагања, цене берача, произвођачима није остајало ништа од зараде“.
У Левчу и општини Рековац, изразито воћарско виноградарском крају, купином је засађено око 400 хектара, а због ниске цене прошлих година, многи су плантаже купина искрчили, истичу купинари. Они додају да је било година када купину нису ни брали, јер би отишли у још веће губитке.
Многи, беру сами, али је проблем што је овај крај са изразито старачким домаћинствима, села су пуста, и нема људи за рад, некима помажу рођаци који долазе из других градова, али су проблем и високе темпертуре које не пријају ни купинама ни берачима, тврде они.
Купинари подсећају да су потребне три године да се засад купина подигне, да се одржава, ђубри минералним ђубривима, хемијски третира, што је скупо и да је цена испод 100 и 150 динара за купину ниска.
У овом крају доминира сорта „чачанска бестрна“ која је посебно добро родила, али је доста засађена и „тон фри“, „трипл краун“ и „лох нес“.
Приноси се крећу око 12 тона, али има површина на којима се принос процењује и на више тона по хектару.
Преузмите андроид апликацију.