Берба јабука, која је ове године почела раније него обично, приводи се крају. Иако још нема прецизних података колико ће род бити умањен, стручњаци очекују да ћемо ове године имати трећину мање овог воћа.
Извоз је међутим већ кренуо, а у асоцијацији „Сербија даз еплс” за сада очекују да ће јабука из домаће производње бити између 370.000 и 380.000 тона.
Недавно је објављено да је 7.800 тона наших јабука већ стигло на Блиски исток, 7.600 у Европску унију и 3.265 тона у Руску Федерацију, по просечној извозној цена цени од 0,87 евра, по килограму.
Професор Зоран Кесеровић с Пољопривредног факултета у Новом Саду каже да је раније прогнозирано да ће род јабука ове сезоне бити мањи за 20 до 25 одсто, али да се сада сигурно може очекивати и до трећине.
„То је велики пад производње, а треба рећи да смо мање приносе имали и прошле године. Ове додатно због мраза који је десетковао воћњаке у Шумадији, западној Србији, а касније је на такве резултате додатно утицала и суша“ каже Кесеровић.
Према његовим речима, постоје и проблеми око квалитета домаћих јабука, што ће утицати на цену овог воћа. Приметна су физиолошка обољења код јабука које излазе из складишта и иду даље у промет.
На ово су утицале изузетно високе температуре и мале количине падавина у току лета. Кесеровић напомиње да није дошло до премештања калцијума из листова у плодове. На плодовима се сада јављају такозване горке и лентицеларне пеге – браонкасте мрље које прелазе у тамне, што умањује квалитет јабука.
Каже да и струку изненађује то што су ове промене слабије уочљиве код сорти које су иначе осетљиве, али се зато пеге појављују код „златног делишеса” и „грени смита” код којих се иначе ово не дешава.
На питање како коментарише извозне податке према којима је више јабука пласирано на Блиски исток него у Русију, Кесеровић напомиње да Русија има све више засада и да им је производња већа него прошлогодишња.
Mokroj Gori uručena plaketa „Najbolje turističko selo sveta“
Преузмите андроид апликацију.