Почетна > Србија
Србија

Београд на води: Ново лице престонице (ВИДЕО)

Београд на води и ове године, током јула, сија, мами и покреће све који у њега дођу. Београд на води трансформисао је главни град стварањем нових јавних простора, уређењем савског амфитеатра, како за пешаке и бициклисте, тако и за становнике будућег насеља, али и за посетиоце културних, привредних и угоститељских објеката који сваки дан расту и мењају лице Београда.
Фото: Војводина уживо

Како наводи званичан сајт Београд на води је монументални пројекат урбане ревитализације вредан 3 милијарде долара, којим настаје ново градско језгро и нова међународна дестинација.

Како изгледа ново лице Београда, из ваздуха, погледајте у видео прилогу:

На почетку оспораван, критикован и нападан, пројекат Београд на води је један од највећих успеха актуелне власти, не само грађевински, већ и социолошки. У реалном времену, грађани Београда, али и сви његови посетиоци могли су да гледају трансформацију Београда, од запуштеног и занемареног дела града, до новог, савременог, модерног и друштвено корисног.

Почело је као сан, идеја да се осавремени центар највећег града у Србији.

“Мој сан је био Београд на води”, изјавио је Александар Вучић. „Поносан сам на тај пројекат, променили смо слику Београда и Србије, урадили смо много за нашу земљу и донели смо много новца Београду и Србији. Наставићемо да се боримо за нашу земљу, упркос свима који би да раде против сопствене земље и који постављају препреке“, рекао је Вучић.

Како су текли радови

март 2014. – почело уклањање шина – почетак припреме терена и почетак обнове зграде Геозавода

јун 2014. – представљен мастер план у Београду

август 2014. – почетак рашчишћавања простора будућег Београда на води

децембар 2014. – усвојен Просторни план подручја посебне намене за Београд на води

април 2015. – усвојен лекс специјалис за Београд на води

април 2015. – потписан уговор за Београд на води

септембар 2015. – објављен уговор на сајту Владе Србије

септембар 2015. – постављен камен темељац – тада премијер Србије, Александар Вучић и директор „Игл хилса“ Мухамед Алабар поставили су камен темељац за градњу пројекта Београд на води

октобар 2015. – почетак продаје станова

током 2016. настављено расчишћавање објетаката

јул 2018. – отворена прва зграда и усељени први станари

током 2019. започета реконструкција Савског трга

Простор највећег трга у Србији, са пешачком зоном од 20.000 квадратних метара, оживео је приликом реконструкције. На око 13.500 квадратних метара, поред зграде „старе“ Железничке станице и „старе“ поште налази се споменик Стефану Немањи који је висок 23 метра. Постамент представља поломљени византијски шлем из кога симболично настаје српска средњовековна држава, а на њему су приказани историјски мотиви из српске историје.

Фото: Војводина уживо

Треба да се подсетимо да је 2020. године цео свет погодила епидемија вируса короне, која је паралисала све државе света, али радови на изградњи Београда на води нису престајали. Током 2021. креће велика финансијска криза у свету као последица короне, а у фебруару 2022. године почиње сукоб у Украјини, а затим креће и велика енергетска криза, када су цене енергената отишле у небеса. У октобру 2023. године почиње нови оружани сукоб, у Израелу, а у прошлој години наставила се и светска економска криза која је после короне изазвала велике инфлаторне таласе у свим државама света.

И поред свих криза и економских проблема који се још дешавају у свету, а погађају и Србију, наша држава успева да држи корак, успешно се изборила против корона вируса, током 2021. године обезбедила економску сигурност услед економске кризе која је започела у Европи и западном свету, а током 2022. године држава Србија је обезбедила довољну количину гаса и електричне енергије иако је у свету била несташица енергената настала због енергетске кризе. У Србији током година криза, које још узимају свој данак, континуирано расту плате и пензије, а ове године просечна плата је прешла 1000 евра.

У Београду на води, током кризних година настављају да расту објекти и развијају се пројекти. Један од најлепших је и Кула Београд и највећи шопинг центар “Галерија”.

Кула Београд

Кула је висока 168 метара и има 42 спрата. Кула нема 13. спрат, а у подзеној гаражи, на два нивоа има 305 паркинг места. Укупна квадратура зграде износи око 50.000 м2. У Кули, несметано функционисање обезбеђује укупно 15 лифтова.

Фото: Војводина уживо

Од приземља до 12. спрата биће смештен хотел ,,St. Regis“ са 119 соба, док ће се од 14. до 39. спрата налазити 220 брендираних ,,St. Regis“ апартмана намењених становању.

Данас се на Кули Београд исписују најзначајнији датуми и поруке важне за Србију, а слика величанственог призора, поред воде, обилази свет.

Будућност Београда на води

Поред наставка изградње објеката, један од куриозитета је и долазак чувене француске модне куће “Луј Витон” у Београд на води.

Колико је значајан долазак бренда Луј Витон у Србију најбоље говори чињеница да је власник тог бренда Бернар Арно, један од најбогатијих људи на свету (у јуну 2024. године процењена вредност његовог богатсва је 194 милијарде долара) и председник и извршни директор глобалне компаније за луксузну робу „LVMH“.

Фото: Војводина уживо

Иако оспораван и нападан, од стране великог броја грађана, на дамом почетку изградње пројекта Београд на води, данас се овај део града највише посећује. Посећују га и хвале и они који су сумњали у пројекат. На обалама Саве данас уживају сви, и грађани Београда и туристи, и пословни људи и културни радници, јер се на једном месту, новом центру града, новом лицу престонице сусрећу сви.

Ni manjeg mesta ni lepše crkve! Ova svetinja na Kosovu bi morala da se obnovi – zbog zaveta predaka (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.