Екипа професора Пјера Сонвока са Католичког Универзитета Левен у Белгији, саопштила је да је нашла начин како би могао да буде стопиран развој туморних ћелија и метастазе.
Тим истражувача се на почетку упитао зашто рак дојке метастазира у мозак, плућа, јетру и кости, али никада у ушну ресицу или палац?
Они су успели да идентификују сензор, односно протеин, одговоран за заустављање туморских ћелија рака дојке у мозгу, што доводи до развоја метастазе у мозгу.
Без овог сензора, туморске ћелије се не заустављају у мозгу и стога не развијају метастазе.
Овим открићем, тим стричњака је успео да идентификује стратегију коју спроводе ћелије рака да „колонизују“ одређене органе и тако стварају метастазе.
У моделу људског рака дојке код мишева, идентификовали су протеин који служи као сензор за ћелије рака да се зауставе и нападну мозак. Предност је у томе што, без овог сензора (Цок7б протеин), ћелија се више не задржавају у мозгу. Тиме се избегавају метастазе, кажу аутори овог открића које је објављено у научном часопису Цанцерс, саопштио је Универзитет.
Тим Универзитета сада жели да провери да ли се ово откриће односи и на друге врсте рака, код органа као што су јетра, плућа…
Разумевање овог новог механизма би требало да омогући да се спречи појава метастаза и да се дуже користе куративне терапије, а самим тим и да се повећају шансе за опоравак.
Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke – Priča jedne Novosađanke
Преузмите андроид апликацију.