Почетна > Србија
Србија

Беговић:Ове године додељена укупно 351 стипендија за студенте у иностранству

Ове године је додељена 351 стипендија, у износу од 780.000 динара за српске студенте који су своје мастер и докторске студије уписали у иностранству, рекла је министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић на данашњем пријему дела овогодишњих стипендиста.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

Осим ове подршке за студенте, из Фонда за младе таленте додељено је и више од 1.000 награда за средњошколце који су постигли изузетне резултате на домаћим и међународним такмичењима.

„На овај начин држава покушава да помогне младим људима да се школују на најпрестижнијим универзитетима, а са друге стране и да их мотивише да се врате у земљу и да у будућности допринесу развоју земље“, рекла је Беговићева.

Она је додала да повратак студената у земљу, односно након студија, зависи од више фактора, али да је добар екосистем готово пресудан.

„Не можете никога да натерате нити присилите да се врати у земљу, треба да имате леп и добар екосистем да би људи били и мотивисани да се врате“, рекла је министарка.

Потребан је једноставан и добар систем, додала је, потребно је да се ти људи добро вреднују и мотивишу да раде у земљи, а да чак и да неко одлучи да остане у иностранству, битно је да остане добра веза.

„Чак и неко остане и иностранству, мислим да је јако битно да останемо у доброј вези, никада не знате шта нам будућност доноси. Битно је да се ти људи школују и да на неки начин допринесу развоју земље“, оценила је министарка.

Држава је, истиче Беговићева, направила два фонда, Фонд за иновациону делатност и Фонд за науку који су, како је рекла компетитивни и симулирају екосистем који постоји у другим земљама.

„То је нешто ново што је уведено у земљли и симулира екосистеме који постоје у другим земљама. Морамо да се навикнемо на компетититвност, и на то да сада они најбољи или они који су стварно на најбољи начин препознали моменат добију финансирање“, рекла је министарка.

За 351 стипендију је ове године утрошено 340 милиона динара, истиче Милош Радосављевић из Фонда за младе таленте, а број стипендиста се акумулативно повећава.

„Министарство науке наставља ту подршку, управо залагањем министарке смо задржали висину стипендије као и претходних година, и мислим да ћемо у наредним годинама ићи и на повећавање тог износа стипендије“, рекао је Радосављевић.

Број заинтересованих студената расте, јер је, како каже, образовање динамична појава, а са друге стране већа је и информисаност студената о стипендијама.

„Интересовање је све веће и веће као и информисаност студената, самим тим већи је и број кандидата који жели да добије стипендију која је највећа у земљи.Ово је са једне стране престижна стипендија коју студенти могу да добију а уједно и награда за њихов досадашњи академски успех“, рекао је Радосављевић.

Марија Радуловић је једна од добитница стипендије и похађа докторске студије Универзитета у Бристолу, а бави се квантним инжењерством. Основне студије је завршила на Електротехничком факултету у Србији.

„Највећи део успеха су рад и дисциплина, онда срећа што сам упознала добре менторе на универзизтету, како овде на ЕТФ-у тако и у Енглеској. Планирам да се вратим у Србију када завршим студије, а чиме ћу се бавити, још не знам, има времена“, рекла је Радуловићева.

Душан Јоксић је на докторским уметничким студијама на Универзитету за музику и театар у Хамбургу, у области музике, концертног извођења на виолини, и такође је један од добитника стипендије Фонда.

„Уметничка музика има свој потенцијал који можда није до краја искоришћен, али млади уметници имају жељу и за повратком. Мислим да ми сви заједно стварамо неку нову средину за све те неке наредне генерације које ће доћи, а самим тим што се налазимо на студијама у иностранству, мислим да смо добили довољно знања и средства са којима можемо нешто ново да направимо“, рекао је Јоксић.

U Srbiji sutra pretežno sunčano,u novogodišnoj noći i do 8 stepeni

Преузмите андроид апликацију.