Најбољи домаћи стартапи представиће се на Веб самиту од 11. до 14. новембра у Лисабону, а министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић каже да је наша земља ове године направила искорак када је реч о учешћу на том скупу са такозавним Српским острвом и Националним штандом који ће окупити најмање 39 стартап компанија из Србије.
„Они ће имати шансу да своје иновације представе инвеститорима и другим стартап компанијама из целог света, а такође биће присутно и наше министарство с жељом да покажемо наш иновациони екосистем“, рекла је Беговићева за Танјуг.
То ће, према њеним речима, бити прилика да се покаже брзина којом се наша земља развија у области иновација, али и економије.
„Ми тренутно имамо око 800 стартап компанија, само у научно-технолошким парковима имамо више од 4.500 младих људи који раде у таквим компанијама. Изузетно брзо расте тај број, између 20 и 30 одсто на годишњем нивоу“, нагласила је министарка.
Веб самит у Лисабону биће, како каже, прилика за наше стартапе да изађу у светску арену у тој области, али и да се повежу са бројним инвеститорима.
„Што ће им на крају крајева омогућти излазак на светско тржиште“, оценила је Беговићева.
Подсећа да министарство кроз Фонд за иновацину делатност тежи да повећа присуство домаћих стартап компанија односно да им рентирањем простора у научно-технолошким парковима пружи прилику за развој.
„Имају нашу менторску и финансијску подршку, како би се припремили за домаће, европско и светско тржиште“, рекла је министарка за Тањуг.
Беговићева је изразила наду наду да ће се у годинама које долазе повећати број компанија које се оснивају на факултетима и научним институтима, а које ће водити наши стручњаци и научници.
Српску делегацију у Лисабону чиниће више од 300 чланова, а на Српском острву и на Националном штанду Србије, у оквиру Веб самита, биће организовани многобројни догађаји, као што су мастеркалсови, презентације, предавања, састанци.
На Српском острву своја достигнућа промовисаће 24 стартапа.
То су ФеЈуице, Цуриоус Спарроw, ВелоxДБ, ГуидеЛитес, WеллПет, Бееамонд, Винавер, БyТецх, Дyнамиц Моцкупс, АрцхФиx, Снег, WПТ Енергy, Артеми, WхереТоПарк, Xцентриц ИТ, ОРООК, Кинестас Мацхинес, Смарт Лена, ЦареерфИТ, Бенефити, Тоурисм Софтwаре Солутионс, Тхе Социал Формула, Слотифy, НавБлинд, најавила је ПКС.
На Националном штанду Србије прилику да се представи светској технолошкој елити добило је 15 стартапа и то: Фуллер Висион, Урбигроw, Милy Тецх, Репутео, Схопносис, Зенхире, Ота Сyнц, Неxтесy, Цитy анд Ме, Тоур Wисперер , ХербаЕлиxа, Платформ Сервицес, Боокинг гуру, 0QР, Труст2ме.
Ове године у Лисабону се очекује око 71.000 учесника из 160 земаља и више од 3.000 стартапа, 340 партнера и више од 1.000 инвеститора.
Веб самит у Лисабону окупиће и истакнуте светске званичнике, дипломате, осниваче и директоре најутицајнијих светских технолошких компанија и брзорастућих стартапова.
Догађај ће пратити више од 1.800 представника медија.
„Fajnenšel tajms”: Zapadne banke već razmatraju mogućnost ukidanja sankcija Rusiji
Преузмите андроид апликацију.