Трећи дан конференције „Синергија 24“, која се одржава у Београду, посвећен је бизнису и осмишљен је за пословне лидере, иновативне , као и истраживању потенцијала вештачке интелигенције и „цлоуд“ технологија, уз фокус на кључне теме попут сајбер безбедности, будућности вештачке интелигенције (АИ) и практичне примене дигиталних решења.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић оценила је на отварању конференције да се Србија позиционира као иновациони центар, поготово када су у питању информационе технологије и подсетила да је Београд претходна два дана био домаћин самита о вештачкој интелигенцији.
„Сјајна недеља за Србију, сјајна недеља за Београд, сјајна недеља за нове технологије. Јуче смо затворили дводневну конференцију глобалног партнерства за вештачку интелигенцију. Данас, трећи дан Синергије 24“, рекла је Беговић
Указала је да је компанија Мајкрософт, која је организатор конференције, једна од највећих и најмоћнијих компанија када је у питању развој производа везаних за информационе и комуникационе технологије.
„Ове године, тема ће бити вештачка интелигенција, клауд технологије, технологије које су везане за саму сигурност, сајбербезбедност“, рекла је Беговић.
Навела је да ресорно министарство и представници српске академске заједнице и стартап заједнице имају сјајну сарадњу са Мајкрософтом, која, како каже, помаже Србији да подиже дигиталну и физичку инфраструктуру за младе људе, како би живели у новом дигиталном свету и како би могли да користе платформе вештачке интелигенције.
Оценила је да је „Синергија“ постала синоним за иновације, за технолошку изврност и за прогрес у регону.
Директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михаило Јовановић истакао је да је вештачка интелигенција део државне политике и указао да је Мајкрософт једна од првих компанија која је препознала развојни потенцијал ИКТ сектора у Србији.
„Ваше знање и стручност утицали су да бројне институције и предужећа изврше дигиталну трансформацију и оптимизују своје пословање“, рекао је Јовановић.
Најавио је да ће Канцеларије за ИТ и еУправу, обезбедити нови чет бот на порталу еУправе, који ће грађанима пружити брзе и прецизне одговоре на питања.
Подсетио је да је нова влада Србије у првих 100 дана формирала савет за вештачку интелигенцију, показујући тако, према његовом мишљењу, своју посвећеост дигитализацији и примени вештачке интелигенције.
Јовановић је најавио да ће Србија до краја 2025. године поседовати најмоћнији суперкомпјутер у региону.
Амбасадор Седињених Америчких Држава у Београду Кристофер Хил оценио је на отварању скупа да је то једна од најважнијих конференција у Београду и да „Синергија“ показује шта Србија може да уради на пољу информационо-комуникационих технологија (ИКТ).
Он је оценио да је Србија успешна у сектору технологија, а да је Мајкрософт и ИКТ сектор у Србији део напора да се стално иде напред.
Указао је да се сектор ИКТ учврстио и ван Београда, наводећи пример Дата центра у Крагујевцу.
Хил је сарадњу Србије и САД у сектору технологија оценио као једну од ствари које две земље заједно раде најбоље.
Координатор Сједињених Америчких Држава за међународну комуникацију и информатичку политику из Бироа за сајбер простор и дигиталну политику Стив Ланг изјавио је да САД жели да створи снажнију везу са Србијом у ИКТ сектору.
„Овде сам јер САД жели да буде изабрани партнер Србије у њеном процесу дигиталне трансфомрације и наше компаније су део тог напора такође“, рекао је Ланг.
Директор продаје за регију Адријатик у компанији Мајкрософт Милош Драча подсетио је да је фокус овогодишње конференције вештачка интелигенција, али и сајбербезбедност.
U prvih 10 meseci ostvaren deficit republičkog budžeta od 40,4 milijardi dinara
Преузмите андроид апликацију.