Почетна > Бизнис
Бизнис Србија

Беговић: Србија би могла да добије прве компаније „једнороге“ за три до пет година

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић данас је, заједно са председником Привредне коморе Србије Марком Чадежом, посетила у Лисабону Фабрику једнорога у оквиру учешћа наше делегације на Веб самиту у том граду и истакла да би Србија могла да добије прве „једнороге“ – страртапе вредне најмање милијарду долара у наредних три до пет година.
FOTO TANJUG/ MARKO ÐOKOVIÆ/ bg

Беговићева је рекла новинарима да ми у Србији још увек немамо такве компаније и да је циљ посете водећој португалској платформи за подршку стартапима био да би видели како су та земља и Лисабон постали један од најпроминентнијих иновационих екосистема у Европи.

„Оно што смо данас научили јесте да су они кренули након својих економских реформи и проблема са којима су се суочавали 2011. године, да граде нови иновациони екосистем.

Кренули су да отварају нове стартап компаније у Лисабону, затим се то проширило на цео Португал, али онда су кренули да раде на јачању и повећању вредности овог екосистема“, рекла је Беговићева.

Министарка је истакла да су успели доведу „једнороге“ из читавог света, то јест 13 међународних једнорога и да у Португалу оснују шест нових.

„Мислим да имамо јако добар екосистем, сада слушајући како је Лисабон и како је Португал кренуо, мислим да смо на добром путу и сада треба да усмеримо све наше активности и од стране државе, али ту битну улогу игра заиста и приватни сектор, велике компаније које се већ налазе у Србији, да заједно помогнемо нашим стартапима, као рецимо што смо овде дошли заједно са њима на Веб самит и да им дамо шансу да се покажу на једном глобалном тржишту“, навела је Беговићева.

Истакла је да тако даље градимо и јачемо иновациони екосистем Србије и да имамо велику шансу да у наредних три до пет година видимо и прве „једнороге“ у Србији.

Чадеж је рекао новинарима да су Лисабон и Португал, ипак, остварили највећи успех када су у питању нове технологије када је дошао код њих Веб самит.

„Долазак Веб самита из Ирске пре десетак година овде променио је потпуно Лисабон као град и Португал као земљу и учинио Лисабон видљивим да буде препознат као технолошки хаб у Европи“, истакао је Чадеж.

Нагласио је да наша земља ради интензивно на томе да искористи прилику коју има са Експом 2027. који може да буде наш окидач да Београд постане хаб за креативне технологије и нове компаније.

„И чини ми се да смо до сада имали успеха и били примећени и тек ћемо до 2027. године“, додао је Чадеж.

Директор у Фабрици једногора у Лисабону Жозе Мота Леал је рекао новинарима да они представљају скуп пројеката и програма који имају за циљ да промовишу и негују предузетнички екосистем Лисабона, као и да су до сада стварали и подржавали на стотине стартапа.

Он је рекао да још немају искуства са српским стартапима, али да су више него добродошли и да желе да угосте стратапе из крајева света који желе раде у Лисабону и допринесе расту европског екосистема.

„У овом тренутку имамо шест португалских једнорога и 13 једнорога из различитих земаља које су одлучиле да раде у Лисабону“, навео је Мота Леал.

Evrostat: Najmanja nezaposlenost u EU u Češkoj i Poljskoj, najveća u Španiji i Grčkoj

 

Преузмите андроид апликацију.