Почетна > Бизнис
Бизнис

Беговић: Са академском заједницом тражимо путеве развоја науке

У Научно-технолошком парку у Београду у току је састанак представника Министарства науке, технолошког развоја и иновација са деканима и ректорима универзитета у Србији, а како је за Танјуг изјавила ресорна министарка Јелена Беговић, академска заједница ће бити упозната са резултатима рада и плановима Министарства, а од ове заједнице се очекује да изађе са својим идејама и предлозима.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

„Пре неколико недеља имали смо састанак са директорима института, а данас разговарамо са људима са факултета. Идеја нам је да на шест месеци Министарство науке покаже своје резултате, на чему смо радили у претходном периоду и да о томе известимо и декане и директоре института, а са друге стране да искомуницирамо оно што планирамо да урадимо у наредном периоду, а такође и да ослушнемо реакцију научне заједнице и чујемо њихове предлоге“, објаснила је она.

Истакла је да је циљ да се чује и сазна у ком смеру да се даље размишља у вези са развојем науке, где је као битно навела нову стратегију, као и измене више закона.

„То су основе које нама дају смернице у ком правцу би требало да се развија наука, иновационе делатности и технолошки развој“, рекла је она.

Додала је да се нада да је академска заједница задовољна сарадњом са Министарством и навела да су решени неки горући проблеми као што је био систем плата и да је направљен основ за добру комуникацију са читавом научном заједницом, што ће помоћи да се реализују договори предвиђени за наредни период.

Наводећи шта сматра најважнијим од онога што је урађено прошле године, Беговић је рекла да је пуно рађено на инфраструктури и да је отворена нова зграда БиоСенс института као модерног европског центра изврсности.

„Надам се да је то само почетак изградње различитих инфраструктура које треба да подрже научно-истраживачки и иновациони рад. Све смо припремили за почетак проширења научно-технолошких паркова, а са друге стране смо на међународном нивоу постигли велики успех јер смо успели да издамо своју резолуцију у Уједињеним нацијама, да се прогласи међународна декада наука“, истакла је министарка и као велики успех навела и почетак градње БИО 4 кампуса.

Декан Биолошког факултета Универзитета у Београду Љубиша Станисављевић, који учествује на састанку, рекао је за Тањуг да је овај факултет веома задовољан сарадњом са Министарством науке, иновација и технолошког развоја.

„Биолошки факултет предњачи у људским ресурсима у смислу помоћи Министарства зато што има више од 120 истраживача, од чега су половина њих докторирали и већ изабрани у научно звање. Друга половина су студенти докторских студија, они су у нижим истраживачким звањима и конкурисали су на више домаћих позива од стране Фонда за науку, Иновационог фонда и слично“, рекао је он.

Додао је да истраживачи овог факултета конкуришу и на регионалне и европске позиве где, како је рекао, постижу приличан успех.
Према његовим речима, поред истраживача који су директно подржани, од стране Министарства за науку подржани су и наставници Биолошког факултета који су уједно и научници и углавном носиоци научних пројеката на овом факултету.

Станисављевић је истакао да Биолошки факултет има подршку Министарства науке и када је реч о одређеним комерцијалним пројектима, па из тих пројеката већ има неколико ћерки фирми које су произашле као резултат тих пројеката.

„Наравно да је велики резултат те подршке и БИО 4 кампус, који је за нас посебно важан јер ћемо, као неко ко нема своју зграду, коначно имати свој простор“, рекао је он и додао да очекује да за две године очекује усељење у нови простор.
Биолошки факултет ће тада, истакао је он, моћи да запосли још истраживача.

Zemaljsko osoblje Lufthanze u sredu stupa u štrajk

Преузмите андроид апликацију.