Почетна > Србија
Србија

Беговић посетила Институт за међународну политику и разговарала са научницима

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић посетила је данас Институт за међународну политику и привреду и одржала састанак са професорима и младим истраживачима Института, на којем су разговарали о већем укључивању младих научника, како да постану подршка државе када је реч о спољној политици.
FOTO TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/ nr

Како је навела Беговић, идеја је да се заједно са Министарством спољих послова направи заједнички програм да овакви институти постану подршка држави када је реч о спољој политици, да српски стручњаци и научници добију функције како би могли да помогну држави.

„Надам да се ћемо ускоро изаћи са једним заједничким програмом, овакви институти и те како могу да буду снажна подршка држави када причамо о спољној политици, јер живимо у времену када је спољна политика важна за развој државе. Мислим да ћемо овим програмом и овом иницијативом, које подразумева да наше експерте ставимо више у позитивну функцију државе и да могу да нам помогну, посебно Министарство спољних послова, да се бави на најквалитетнији могући начин анализама и предвиђењима, када је спољна политика у питању“, објаснила је министарка.

Беговић је додала да је са научницима и професторима разговарала о многим питањима, од законских оквира, до изазова са којима се они суочавају и визије где виде улогу Института у држави.

„Мислим да смо заједнички препознали да морамо да им вратимо ону стару улогу, а то јесте да буду на неки начин они који саветују државу о једној међународној политичкој ситуацији, када је у питању и безбедност, привреда, даљи развој и на крају крајева даље неке реакције државе када је у питању спољна политика“, навела је она.

Беговић је подсетила да је Институт за међународну политику и привреду основан 1947. године, са циљем да се бави процесима и догађајима који су везани за међународну политику, али не само за политику, него и безбедност, привреду и право.

Истакла је да је за сваку земљу важан један овакав Институт.

Директор Института Бранислав Ђорђевић рекао је да се свет налази у најопаснијој ситуацији за последњих 80 година и да поред ратова и немира, сваког дана ситуација може да ескалира и да је управо посао овог Института да се бави тим питањима.

Нагласио је да му је драго што су министарка Беговић, али и представник министарства спољних послова посетили данас Институт.

„Пре неколико дана био је и министар (Марко) Ђурић. Постоји обострана интеракција и жеља да се што више разговара и да институт да што више доприноса нашој отаџбини Србији.

Министарка је сугерисала, нешто што је договарала са министром Ђурићем, а то је да ће се кроз одређене измене закона, омогућити да наши истраживачи буду на студијском боравку у нашим амбасадама у иностранству, да ће тиме моћи да помогну амбасадама. Са друге стране, моћи ће да направе конекцију са научним установама у тим земљама у којима раде“, објаснио је он.

Како је навео, основни услов је да буду експерти за те земље.

„Друго, институт ће бити укључен у неку врсту едукације министарства, вербално, кроз предавања, у израду одређених процеса анализа, студија и друго“, навео је Ђорђевић.

Teretnjaci na Batrovcima na izlazu iz Srbije čekaju 17 sati

 

Преузмите андроид апликацију.