Почетна > Србија
Србија

Беговић: Ојачати технолошки трансфер и у друштвеним наукама

 Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић разговарала је данас са руководством и истраживачима Института за друштвене науке о могућностима да се додатно појача друштвени утицај који има тај Институт, а који укључује и технолошки трансфер.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Беговић је истакла да је Институт за друштвене науке, који се, између осталог бави анализом јавног мњења, правних питања, економских питања, од великог значаја за сваку државу и друштво.

„Институт се бави анализама јавног мњења, који представља добар механизам да видите како размишљају грађани по одређеним темама у земљи, бави се и утицајима на јавне политике, демографским анализама које представљају у Европи један велики изазов и овакве истраживање заиста могу да допринесу за креирање неких дугорочних интервенција и дугорочних политика. Причали смо о томе да је наука ту, алати постоје и како да мало појачамо тај друштвени утицај укључујући технолошки трансфер“, навела је Беговић за Танјуг.

Када је реч о технолошком трансферу, Беговић каже да људи углавном имају асоцијацију на природне науке, а да заправо постоји и трансфер знања који поседују Институти у друштвеним накама, чији задатак је да пронађу одговарајући механизам како би изнедрили нове компаније које могу ефикасније да допринесу друштвеном развоју.

„Социјалне иновације су апсолутно термин који постоји, термин који је заживео и у Европи и у многим другим земљама у свету и мислим да друштвене науке и људи који раде у овој области у Србији још увек нису свесни свог потенцијала и своје снаге у овој области, а то су социјалне иновације“, рекла је Беговић.

Беговић је истакла да је на састанку са руководством и истраживачима Института било речи и о развоју нових технологија, конкретно о развоју вештачке интелигенције, а која ће, напомиње, променити живот људи у наредних пет до десет година.

„Разговарали смо о томе како сада старије грађане и популацију која није одрасла са информацијом о вештачкој интелигенцији, припремити и описменити, значи не само дигитализација него и један корак напред, како би могли да живе у једном новом свету који се тренутно креира. Тако да мислим да заиста постоје велики потенцијали и да их треба још боље искористити“, рекла је она.

Директор Института за друштвене науке Горан Башић рекао је да је посета Беговић том Институту значајна јер представља велики искорак у односу на ранију комуникацију коју су имали са јавном управом и да је то прилика да Министарство стекне утисак о специфичностима и раду те установе.

„Надам се да је разговор који смо имали допринео да Министарство добије добру слику о Институту који иначе свој рад заснива на развоју фундаменталних истраживања, емпиријских истраживања, али које настоји да стави у службу јавних политика, у службу развоја друштва, развоја науке. Досадашња сарадња и досадашња подршка које смо имали од Министарства указује да је оно то препознало у Институту“, рекао је он.

Додао је да Институт има конкретне планове за наредни период и да је циљ да развија сопствене ресурсе, како би постао регионални центар изврсности, чиме би био укључен у европски истраживачки простор.
„Ту је потребно, кад говоримо о препрекама и промене у прописима и разне специфичности у вези са нашим програмима које су интерне, које зависе само од института, у вези са финансирањем, у вези са развојем стратегије науке. Просто, не можемо ми радити у окружењу које није подржавајуће за нас и сада јесте подржавајуће и надам се да ће остати“, навео је он.

Fond za inovacionu delatnost: Ukupno 9,6 miliona evra za inovativna preduzeća

 

Преузмите андроид апликацију.