Почетна > Србија
Србија

Беговић на самиту GPAI: Србија оснажена свешћу о значају вештачке интелигенције

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић изјавила је јуче на Самиту Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију (GPAI) у Паризу да је Србија, као део глобалне дискусије, оснажена свешћу о значају вештачке интелигенције и препозната као посвећена подршци новим технологијама и њиховом развоју.
Фото: Танјуг/Зоран Петровић

„На данашњем завршном догађају Самита за вештачку интелигенцију у Паризу светски лидери су изнели своја виђења како вештачка интелигенција треба да се регулише и развија. У свом говору, потпредседник Сједињених Америчких Држава Џеј Ди Венс нагласио је да САД себе виде као лидера у новим технологијама и да желе да постави златне стандарде“, рекла је Беговићева, наводи се у саопштењу Министарства.

Како је навела, Венс је најавио огромне инвестиције, од 500 милијарди долара, за даљи развој нових технологија.

„Он је овом приликом скренуо пажњу да је став САД тај да технологија не сме да буде превише регулисана, како се не би зауставиле иновације које су покретач развоја светске економије“, додала је Беговићева.

Према њеним речима, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен одржала је сјајан говор о овој теми, а председник Француске Макрон представио је став Европе по којем се инсистира на томе да је трка за вештачку интелигенцију тек почела и да приступ Европе мора да буде оригиналан и у складу са европским вредностима.

„Он уједно сматра да мора да се прича много више о поверењу у вештачку интелигенцију и да је потребно фокусирати се на њену регулативу и етичке смернице“, казала је министарка и додала да Европа види и могућност развоја специфичних индустрија у којима би се користила вештачка интелигенција као свој потенцијал.

Оценила је да је интересантан говор одржао и премијер Индије Нарендра Моди, који је истакао да Индија препознаје вештачку интелигенцију као велику шансу.

„Он је позвао свет на то да вештачка интелигенција мора да се користи за добробит човечанства и достизање циљева одрживог развоја. Индија види себе као лидера у развоју ове технологије, за коју сматрају да мора да буде много енергетски ефикаснија и приступачнија свим земљама на планети. Порука Самита у Паризу је да је вештачка интелигенција технологија које је већ почела да мења свет. Све земље су позване да учествују и да буду део овог пута“, рекла је Беговићева.

Када је реч о Србији, она је истакла да је поносна што је Србија део приче развоја вештачке интелигенције.

„Наша држава је препознала значај вештачке интелигенције још 2016. године. Оно што нам је потребно у будућности јесте пружање подршке приватним компанијама, индустрији и грађанима. Желимо да пригрлимо нове технологије и искористимо прилику за добробит свих нас“, поручила је министарка.

Tramp čestitao Vučiću Dan državnosti: Radujem se daljem jačanju našeg partnerstva

Преузмите андроид апликацију.