Др Јелена Беговић директорица Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство објаснила је како је дошло до стварања лабораторије „Ватрено око“.
Лабораторија „Ватрено око” настала је као на филму.
Стигло је једно писмо у моје руке, да кинески институт за геномику хоће да донира лабораторију за тестирање великог броја узорака.
Људи не знају да је један од главних директора у тој фирми из наше земље, др Раде Дрманац.
Један је од оснивача нашег Института, отишао у Америку, отворио компанију, и њега су уствари купили 2012., и вероватно је том путањом писмо и дошло до мене.
Ја у том моменту стварно никога у Влади ни не знам. У писму пише да мора да се комуницира на самим врхом Владе. И у року од пет шест сати дошла сам и до министарства здравља и до кабинета премијерке. У року од три четири сата одлука је донета „идемо у то”, а онда су ме питали „а где ћемо”.
Ја сам мислила – ево дајем писмо да видите шта ћете са њим.
У понедељак ујутро сам ја имала шлем на глави и у Клиничком центру смо кренули то да градимо. И то је изграђено за неких петнаест, шеснаест дана, 800 квадрата. То је стварно била немогућа мисија. И на крају када су Кинези дошли, рекли су – па ви сте бољи од нас, а, каже, то није нико.
Генетичко инжењерство, биоинжењеринг, биоекономија и вештачка интелигенција су неминовност.
Све водеће земље света су то препознале као стуб свог развоја. Држава Србија је то препознала, истакла је Беговић.
И наша држава је то препознала отварањем Научно технолошких центара и рада са Институтима.
У научној заједници код нас постоји консензус да смо дошли до момента да крећемо напред. Држава је биомедицину и биотехнологију препознала као развојни мотор државе и економије.
У Србији је, што се науке тиче, ситуација сада боља. Наука је прешла на нови начин финансирања. Уведена је компетитивност међу истраживачима. Што је позитивна ствар јер су се пробудили вредни, амбициозни. Они имају шта да кажу у науци, и они раде пројекте. Настају стартап компаније са Института и са Факултета. То све ствара додату вредност за државу. То је и мотивација истраживачима, научницима који имају тај предузетнички дух, истакла је Беговић.
Преузмите андроид апликацију.